V Brně finišují se zkouškami nového nastudování Carmen. Podívejte se na první fotky

S mluvenými dialogy místo obvyklých recitativů chystá Národní divadlo Brno Bizetovu Carmen. Návrat k dialogům je součástí snahy přiblížit operu její původní, autorem předepsané podobě. Zároveň podle inscenačního týmu umožňuje vytvořit na jevišti strhující drama.

Podle režiséra Tomáše Pilaře je Carmen velmi temný příběh. Hlavní hrdinku nevidí jako romantickou figuru. „Carmen je citově vyprahlá, osamělá žena, která muže využívá. Má nakročeno k záporné postavě,“ popsal Pilař. Děj nahlíží spíše perspektivou Dona Josého, jehož Carmen zcela opanuje. Kvůli vášni ke krásné cikánce se pak jeho spořádaný život rozkládá a spěje k tragédii. Nakonec se José mění v pašeráka a vraha.

Spolu s Josého světem se mění a rozpadá i scéna, kterou výtvarník Aleš Valášek sestavil z beden tabákového listí. Výpravná a vizuálně atraktivní inscenace je celkově výtvarně stylizovaná do čtyřicátých let dvacátého století.

Východiskem hudebního nastudování se stala kritická edice opery z roku 1999, která se vrací k původní podobě díla tak blízko, jak je to prostřednictvím dochovaných materiálů jen možné. Oprašuje Bizetovu orchestraci z roku 1875.

Postavu Carmen ztvární maďarská mezzosopranistka Atala Schöck v alternaci s Janou Hrochovou. Od příští sezony do inscenace vstoupí také Václava Krejčí Housková. Dona Josého si zazpívají Alexandru Badea a Luciano Mastro.

Atala Schöck zpívá Carmen v Budapešti, ale také na dalších evropských scénách. Zkoušky v Brně si pochvaluje. S nadsázkou poukázala jen na množství doutníků, které jí – nekuřačce – role předepisuje. Nová inscenace má premiéru 18. března 2016 v Janáčkově divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments