V Brně finišují se zkouškami nového nastudování Carmen. Podívejte se na první fotky

S mluvenými dialogy místo obvyklých recitativů chystá Národní divadlo Brno Bizetovu Carmen. Návrat k dialogům je součástí snahy přiblížit operu její původní, autorem předepsané podobě. Zároveň podle inscenačního týmu umožňuje vytvořit na jevišti strhující drama.

Podle režiséra Tomáše Pilaře je Carmen velmi temný příběh. Hlavní hrdinku nevidí jako romantickou figuru. “Carmen je citově vyprahlá, osamělá žena, která muže využívá. Má nakročeno k záporné postavě,” popsal Pilař. Děj nahlíží spíše perspektivou Dona Josého, jehož Carmen zcela opanuje. Kvůli vášni ke krásné cikánce se pak jeho spořádaný život rozkládá a spěje k tragédii. Nakonec se José mění v pašeráka a vraha.

Spolu s Josého světem se mění a rozpadá i scéna, kterou výtvarník Aleš Valášek sestavil z beden tabákového listí. Výpravná a vizuálně atraktivní inscenace je celkově výtvarně stylizovaná do čtyřicátých let dvacátého století.

Východiskem hudebního nastudování se stala kritická edice opery z roku 1999, která se vrací k původní podobě díla tak blízko, jak je to prostřednictvím dochovaných materiálů jen možné. Oprašuje Bizetovu orchestraci z roku 1875.

Postavu Carmen ztvární maďarská mezzosopranistka Atala Schöck v alternaci s Janou Hrochovou. Od příští sezony do inscenace vstoupí také Václava Krejčí Housková. Dona Josého si zazpívají Alexandru Badea a Luciano Mastro.

Atala Schöck zpívá Carmen v Budapešti, ale také na dalších evropských scénách. Zkoušky v Brně si pochvaluje. S nadsázkou poukázala jen na množství doutníků, které jí – nekuřačce – role předepisuje. Nová inscenace má premiéru 18. března 2016 v Janáčkově divadle.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Violetta R.

Vypadá to nádherně! Už máme lístky a nemůžeme se dočkat premiéry! Paní Housková nastoupí až v příští sezoně, to je mi líto, těšili jsme se na ni už teď. Mimochodem, také doufám, že časem do této slibně vzhlížející inscenace vstoupí pan Alvarez, který se nám jako Don José velmi líbil už v inscenaci minulé.

Milan V.

Podle fotografií to vypadá moc pěkně. Jsem zvědav, jak to bude vypadat v Litomyšli na zámeckém nádvoří, kde to uvidím v červenci. Tam je to oproti divadlu vždy trochu jiné. Mrzí mě ale ty mluvené dialogy, verzi s recitativy mám raději. Tohle vracení se k původním podobám díla za každou cenu nebývá vždy nejšťastnější…