V Brně začal hudební festival pro vnímavé a otevřené posluchače

Vnímavým a otevřeným posluchačům je určen festival Expozice nové hudby, jehož 28. ročník dnes začal v Brně. Představí experimentátory mezi soudobými skladateli a interprety, zavede publikum na nezvyklá místa. Přehlídka chce Brňany také přimět k tomu, aby se zaposlouchali do běžných zvuků města. Mohou k tomu využít označené židle na „poslechově atraktivních“ místech.

„Letošní ročník Expozice nové hudby je připraven pro posluchače, kteří hledají pomíjivé zvuky, kteří chtějí důvěřovat svobodnému projevu bez škatulí, kteří dokážou přijmout ticho a skutečně poslouchají, když je pro ně dotvářeno. V neposlední řadě je určen pro ty, kteří se rádi procházejí,“ uvedl dramaturg Viktor Pantůček.Slovo expozice v názvu přehlídky prozrazuje, že důraz není kladen pouze na sluchové vjemy a na klasické koncerty. Festivalové akce se odehrávají na netradičních místech, případně přímo v ulicích. „Není to úplně typický hudební festival, spíše hudebně expoziční festival. A v tom spočívá jeho unikátnost,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Přehlídka se podle ní pohybuje na pomezí hudby a výtvarna.

Letošním mottem přehlídky je Procházení hudbou. Například v sobotu 13. června mohou zájemci společně s průvodci projít trasu od Kapucínského náměstí přes Denisovy sady až na Špilberk – a všude na ně čekají hudební překvapení. V podvečer navazuje program v Mendelově muzeu, poté komorní koncert v Betlémském kostele a hudební intervence Američana Boba Ostertaga na sportovišti u Anthroposu v Pisárkách.

Festival končí 14. června. K atraktivním bodům patří čtvrteční „poprava“ reproduktorů při performanci Američana Benoita Maubreyho. Na Špilberku kvůli tomu vyrostla funkční gilotina.

Archivní foto Expozice nové hudby 2014

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky