V Brně začala Expozice nové hudby

Hledačům nových tvůrčích cest a nezvyklých zvuků je zasvěcen festival Expozice nové hudby, jehož dvacátý sedmý ročník dnes začal v Besedním domě v Brně. Na programu je pět světových a šest českých premiér, sdělila Lenka Němcová z pořádající Filharmonie Brno. Kromě klasických nástrojů zazní skladby pro podomácku vyrobené či gramofony a promítačky.Podtitul festivalu zní pro letošek Octový syndrom, což je jeden z typů degradace filmového materiálu. Přehlídka totiž tentokrát mapuje hudbu, která je postavená na hledání a zpracovávání „nechtěných“ a „poškozených“ zvuků. Dramaturgie rovněž vychází z témat destrukce, rekonstrukce a uplatňování přírodních, přirozených procesů v hudební tvorbě.

Filmy zasažené octovým syndromem tvůrcům poslouží jako libreto, vizuální složka či inspirace pro vytvoření svébytných hudebních děl. „Vedlejším, ale neméně důležitým tématem festivalu je upozornit na samotný problém octového syndromu, revitalizovat v archivech pohřbené materiály a opětovně otevírat diskusi o možnostech, propadech, následcích i budoucnosti soudobé hudby,“ uvedl dramaturg Viktor Pantůček.

Ve čtvrtek milovníci experimentů zamíří do kina Scala. V podvečer zhlédnou krátké filmy Američana Philla Niblocka, poté se jim představí Maďar Tibor Szemzö. Zazní například jeho skladba pro tři promítačky, tři interprety a poškozené filmy nalezené v komnatách chátrajícího slovenského zámku, historického sídla umělcových předků. Večer završí multimediální projekt kanadského filmaře Pierra Héberta a amerického hudebníka Boba Ostertaga.

Páteční večer pořadatelé propagují jako nejhlasitější koncert v dějinách Besedního domu, sídla Filharmonie Brno. Vystoupí Milan Knížák a Opening Performance Orchestra, kteří se řídí heslem Žádné melodie, žádné rytmy, žádné harmonie. Následuje Nihilist Spasm Band, kanadská legenda žánru noise, jejíž členové hrají na podomácku vyrobené či upravené nástroje. Festival v neděli zakončí dvojkoncert souborů Ensemble Marijan a Quartet Twentytwentyone.

Přesný program najdou zájemci na webových stránkách Expozice nové hudby.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky