V Holešově se koná Letní škola barokní hudby

V Holešově na Kroměřížsku se v těchto dnech koná Letní škola barokní hudby. Letošní 17. ročník mezinárodního hudebního setkání na holešovském zámku přilákal 82 účastníků nejen z Česka. Někteří přijeli z Německa, Ruska či Slovenska, novináře o tom informovala zástupkyně pořadatelů Anna Pinknerová.
Letní škola barokní hudby Holešov 2019 (zdroj FB)

Letní škola barokní hudby je určena především zpěvákům a instrumentalistům, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby. Je však otevřena také novým zájemcům. Pravidelně tak do Holešova přijíždějí jak mladí studenti konzervatoří, tak starší a zkušenější hudebníci. Mnozí nám jsou věrní již dlouhá léta,“ uvedla Pinknerová. Studenty vyučují přední čeští i zahraniční lektoři.

Kurzy jsou výjimečné tím, že umožňují nastudování a provedení jinak těžko dostupných děl. „Každý ročník má své hlavní téma, tedy autora a dílo, které se v průběhu kurzů připravuje a pod vedením zakladatele kurzů, dirigenta Romana Válka, provádí na několika závěrečných koncertech. Letošním tématem je ‚Stylus Fantasticus, aneb poklady kroměřížského hudebního archívu‘,“ uvedla Pinknerová.

Účastníci školy některá díla uvedou v novodobé premiéře. „Na programu jsou menší i větší duchovní díla Pavla Josefa Vejvanovského, která zazní v novodobé světové premiéře,“ uvedla Pinknerová.

Letní škola vyvrcholí v pátek, sobotu a neděli závěrečnými koncerty na zámku v Holešově, v bazilice na svatém Hostýně a v Kroměříži.

Mohlo by vás zajímat