V Izraeli se opět mohou pořádat živé koncerty – výhradně pro naočkované publikum

Izrael po dvou měsících tvrdého lockdownu začíná pomalu rozvolňovat proti-koronavirová opatření. Poprvé od března 2020 se v zemi mohou pořádat i koncerty a divadelní představení pro živé publikem, a to i v uzavřených interiérových prostorech. Vstup je však povolen pouze pro držitele takzvaného „zeleného pasu“, který bude občanům vydán po aplikaci dvou dávek vakcíny nebo nedávném uzdravení z nemoci Covid-19.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Izrael po dvou měsících tvrdého lockdownu a intenzivní vakcinační kampani začíná rozvolňovat svá proti-koronavirová opatření. Podle nových pravidel se nyní poprvé od začátku pandemie mohou opět konat kulturní akce s živým publikem do maximální kapacity 300 lidí pro interiérové akce a 500 lidí pro akce venkovní. Přístup na koncerty, stejně jako do posiloven, bazénů a hotelů, je umožněn pouze držitelům takzvaného „zeleného pasu“.

Zelený pas vydává Izraelské ministerstvo zdravotnictví v papírové i elektronické podobě a podmínkou k jeho získání je uběhnutí alespoň dvou týdnů od aplikace druhé dávky vakcíny proti novému typu koronaviru, nebo od prokázaného uzdravení z nakažení nemocí. Ministerstvo zdravotnictví si od programu slibuje podpoření zájmu o očkování zejména mezi mladými lidmi, zpomalení či znemožnění šíření koronaviru na hromadných akcích, ale také rychlejší zotavení ekonomiky, neboť potenciální návštěvníci akcí a prostorů vyžadujících zelený pas se nebudou muset obávat nákazy. Zelené pasy zůstanou platné šest měsíců po jejich udělení.

Izrael, ve kterém se v první polovině roku 2020 Covid-19 šířil vůbec nejrychleji ze všech zemí, nyní vede svět v rychlosti vakcinace. Podle vládních údajů už více než polovina občanů devítimilionového státu byla očkována alespoň jednou dávkou vakcíny a více než tři milióny lidí dostaly dávky obě. Rychlost vakcinace však v posledních týdnech klesá, naráží především na nezájem mladých lidí a odpor některých ortodoxních židovských a muslimských komunit, které odmítají očkování úplně. Na Izrael se také začíná snášet kritika za strany arabských států a humanitárních organizací, podle kterých izraelská vláda ve svých vakcinačních programech ignoruje Palestince žijící na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Výsledky programu zelených pasů budou sledovat vědci i politici z celého světa. Například premiér Velké Británie Boris Johnson se ve středu nechal slyšet, že o zavedení podobných certifikací uvažuje i jeho vláda. Dodal ale, že kolem podobného programu existuje „mnoho obav a otázek ohledně možné diskriminace a ochrany soukromí.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments