V Janáčkově divadle v Brně zkolabovala technika, diváci šli domů

Národní divadlo Brno muselo ve středu kvůli kolapsu spodní jevištní techniky na Janáčkově scéně zrušit představení opery Madama Butterfly. Zcela selhaly jevištní stoly a vozy, které zajišťují přestavby mezi jednotlivými výstupy a výměnu dekorací. Podle ředitele Martina Glasera událost potvrzuje dlouhodobé podfinancování divadla a katastrofální stav technického zázemí. Nezbývá prý než doufat, že technika přesto vydrží sloužit do celkových oprav budovy plánovaných po roce 2016.„S problémem se potýkáme již pár dní, nicméně pokaždé se podařilo systém nahodit tak, aby alespoň částečně fungoval. Od rána na něm pracovala servisní firma, v podvečer vše fungovalo. V 18:30 opět totálně zkolaboval celek, nerozjela se ani točna, bez které nelze představení odehrát, aranžmá je na ní postavené,“ popsal středeční vývoj Glaser. Domů muselo nakonec odejít tři sta šedesát devět diváků, vedení divadla se jim omluvilo. V ohrožení je prý i premiéra Tosky plánovaná na příští týden.

V havarijním stavu je nejen spodní strojní jevištní technologie, ale také tahy, na které se zavěšují dekorace nebo světla. „Již půl roku čas od času kolabuje řídící počítač, což má za následek samovolné sjíždění tahů, třeba i s dekorací během představení,“ popsala situaci provozní náměstkyně ředitele Lenka Tesáčková.

Tahy se dočkají opravy o letošních divadelních prázdninách, stejně jako fasáda Janáčkova divadla. Celková rekonstrukce budovy včetně zákulisí je ale v plánu až v sezonách 2016/2017 a 2017/2018. Divadlo se podle vedení dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz na systematickou obnovu technologií. Účelové dotace stačí jen na revize a nejnutnější opravy.

Kvůli zrušenému představení divadlo přišlo o tržbu více než 60.000 korun. „Pro nás to v tuto chvíli znamená například peníze na zakoupení šedesáti párů baletních špiček pro baletky do Labutího jezera, které ovšem odtančí právě během jednoho večera. Nebo pořízení šesti kompletních kostýmů do připravované činoherní inscenace Figarova svatba či měsíční účet za elektřinu v Mahenově divadle,“ vypočítal Glaser.

Foto ND Brno