V Košicích zakončí sezonu Lohengrinem

Závěrečný koncert 53. koncertní sezony Státní filharmonie Košice bude patřit Wagnerově opeře Lohengrin pod vedením Roberta Jindry. Akce se uskuteční ve čtvrtek 23. června 2022 od 19:00 hodin v Domě umění.
Károly Szemerédy (zdroj Státní filharmonie Košice)
Károly Szemerédy (zdroj Státní filharmonie Košice)

Výběr z Wagnerovy opery Lohengrin zazní v podání orchestru Státní filharmonie Košice. Příběh o lásce, ale také o svatém grálu „odvyprávějí“ čtyři operní sólisté. Státní filharmonii Košice podařilo sestavit pěvecký tým ve složení Aleš Briscein (Lohengrin), Jolana Fogašová (Elsa von Brabant, náhradnice za indisponovanou Marii Porubčinovou), Maida Hundeling (Ortrud) a Károly Szemerédy (Friedrich von Telramund).

Jolana Fogašová zpívala roli Elsy von Brabant v inscenacích v Řecku, Litvě, Lotyšsku a Bratislavě. Maida Hundelingová nedávno debutovala v londýnské Covent Garden rolí Ortrudy, která je pro svou dramatičnost považována za jednu z nejtěžších rolí vůbec. Hlavní postavu Lohengrina hrál Aleš Briscein s velkým úspěchem v Národním divadle v Praze, v Ostravě, ale také na Tyrolském festivalu v Erle a jako dublér v Bavorské státní opeře v Mnichově. Basbarytonista Károly Szemerédy má také bohaté zkušenosti s “wagnerovskými” a “straussovskými” rolemi v inscenacích Maďarské státní opery, Grand Théâtre de Genève a Teatro Real v Madridu.

Richard Wagner se při psaní Lohengrina inspiroval starověkými hrdinskými eposy, lidovými pověstmi a středověkou legendou o Svatém grálu. S legendou o Lohengrinovi se poprvé setkal v roce 1841, ale na opeře začal pracovat až o pět let později. Ihned po premiéře ve Výmaru v roce 1850 pod taktovkou Franze Liszta získalo dílo téměř kultovní status. Za skladatelova života byl Lohengrin nejčastěji uváděnou Wagnerovou operou a stala se ukázkovým příkladem Wagnerovy schopnosti nadchnout posluchače mistrovským využitím zvukových možností orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments