V kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova zrestaurovali varhany

Ve Velkém Oseku na Kolínsku se opravuje kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Letos nechala Římskokatolická farnost Kolín ve spolupráci s městem opravit varhany, v současnosti se opravuje fasáda čelní strany kostela.
Témata:SEZ varhany
Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Investice v letošním roce se pohybují kolem jednoho milionu korun, v dalších letech se bude s opravami pokračovat, řekl farář Ján Halama.

Opravené varhany jsou v kostele podle Halamy od června, náklady dosáhly asi 250.000 korun českých. Zrestaurovány byly píšťalnice, pedálovky i úhelníky traktury. Vyměnily se nepoužitelné díly a celý stroj se seřídil. „Jsou to menší varhany, tím se začalo, aby kostel měl co nabídnout i pro lidi, kteří nechodí na mši,“ řekl Halama.

Následně začala oprava fasády čelní strany kostela a věžičky. „Otevřeli jsme věžičku, tam je všechno shnilé, musí se udělat nová konstrukce, oplechování,“ řekl farář. Náklady na opravu čelní zdi činí zhruba 750.000 korun českých. Hotovo by mělo být do října. Ve věžičce má do budoucna přibýt vitrážové okno.

V dalších letech se bude pokračovat opravou zbylých zdí kostela a výměnou střechy. Celkové náklady přesáhnou podle faráře pět milionů korun českých, obec se na nákladech podle Halamy podílí polovinou. Radnice na podporu kostela zřídila sbírku.

„Trochu nešikovné u tohoto kostela je, že byl postaven v roce 1934. Není to památkový kostel, takže nemáme šanci na žádné památkové fondy. Musíme se poskládat,“ řekl Halama.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments