V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna

Kostel sv. Šimona a Judy rozezní 19. prosince jemný zvuk violy da gamba, houslí a cembala v podání polského souboru, který si říká {oh!} trio neboli Trio Orkiestra Historyczna. Na programu koncertu, který patří do cyklu Stará hudba FOK, bude zejména francouzská barokní hudba, ale také například dílo Carla Philippa Emanuela Bacha.
Trio Orkiestra Historyczna (foto Magdalena Hałas)
Trio Orkiestra Historyczna (foto Magdalena Hałas)

„Program našeho koncertu se skládá ze dvou protikladných stylů: Francouzské baroko a německý galantní styl. Mezi šesti skladbami najdeme slavné barokní skladby, jako je například Královský koncert č. 3 F. Couperina nebo Sonáta pro violu da gamba C. Ph. E. Bacha, a také nově objevené a naším triem poprvé nahrané Suity J. Marchanda. Protože jména skladatelů z našeho programu nepatří k těm nejznámějším, byla hlavním kritériem našeho výběru krása jejich instrumentální hudby,“ uvedl za Trio Orkiestra Historyczna Krzystof Firlus, všestranný hudebník, který ovládá nástroje od moderního a barokního kontrabasu až po četné variace violy da gamba. Vystupuje jako sólista, komorní hráč i orchestrální hudebník, hraje repertoár od renesance až po současnost, včetně speciálně pro něj napsaných děl. Posledních sedm let vystupuje s manželkou Annou Firlus jako duo, které vydalo tři alba nominovaná na polská i zahraniční ocenění.

Houslistka Martyna Pastuszka se prosadila jako jedna z nejlepších interpretů staré hudby své generace, která vystupuje po celé Evropě jako sólistka, koncertní mistryně, komorní hráčka, zakladatelka a vedoucí orchestru {oh!}. Spolu se členy orchestru Annou a Krzysztofem Firlusem tvoří komorní {oh!} trio. Nedávno společně nahráli album Portraits, které představuje francouzský barokní komorní repertoár. Nyní připravují vydání symfonie Karola Lipińského a Telemannových raných kantát s Ensemble Polyharmonique.

Koncert se koná za podpory Polského institutu v Praze. Před koncertem se koná od 18:15 hodin setkání s umělci, které moderuje dramaturg FOK Martin Rudovský.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „V roce 2012 se v Katovicích zrodil dnes slavný orchestr věnující se starší hudbě Orkiestra Historyczna, ve zkratce {oh!}. Soubor založila a dodnes vede výtečná polská houslistka Martyna Pastuszka. Z orchestru vyšlo mnoho dalších špičkových muzikantů, mezi nimi rovněž manželé Firlusovi: Krzysztof a Anna. Dnes tvoří toto trio polský národní poklad a srdce tamější historicky poučené interpretace. Pro svůj český debut si {oh!} trio vybralo zejména blahodárný francouzský program, vždyť kde je viola da gamba, je i Francie. Kde je viola da gamba, je adventní ztišení.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments