V Kroměříži odstartuje 4. ročník stipendijní Akademie MenART pro nadané děti

Po dva nadcházející víkendy bude Kroměříž patřit nadaným dětem. Mladí hudebníci, tanečníci ale i výtvarníci se zde zúčastní zahájení IV. ročníku Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, ve které budou pracovat po celý nadcházející školní rok s předními osobnostmi české umělecké scény.

Radka Fišarová - Akademie MenART (zdroj Akademie MenART)
Radka Fišarová – Akademie MenART (zdroj Akademie MenART)

Do Kroměříže tak zamíří o tomto víkendu (20.-21. srpna 2021) i operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuos Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer. Následující víkend (27.-29. srpna) bude patřit úvodním intenzivním pracovním setkáním s klavíristou Karlem Košárkem, flétnistou a vyhledávaným pedagogem Janem Ostrým, zpěvačkou Radkou Fišarovou, saxofonistou a hudebním skladatelem Marcelem Bártou, malířem Martinem Velíškem, ilustrátorkou Lelou Geislerovou nebo choreografem a tanečníkem Janem Kodetem.

Na nové stipendisty čekají i dvě přednášky. Ivo Kahánek poradí, jak z trémy udělat své pomocníky. Zkušená terapeutka Olga Tajovská pak pomůže umělcům vědomě pracovat s vlastním tělem. Cílem Akademie MenART je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy. Do celoročního programu tak vstupuje na 232 žáků ZUŠ a dalších uměleckých škol i jejich učitelů.

Akademie MenART propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. Právě vlastní pozitivní zkušenosti z přístupu pedagogů vedly umělce k rozhodnutí stát se pro následující rok mentory. „Čas je to nejcennější, co člověk v životě má. Já jsem šťastná, že sama za sebe mohu říct, že věnovat se mladým lidem a předávat jim něco z toho, co jsem se naučila, je tou nejvíce naplňující věcí v mém životě,“ vysvětluje pěvkyně Kateřina Kněžíková.

Výsledky společné práce stipendistů a mentorů pak budou prezentovány na velkých renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro, které tak dávají najevo, že podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené a probíhá za podpory společnosti RSJ.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments