V lednu chce Brno vypsat soutěž na stavbu nového koncertního sálu

Brno chce 17. ledna 2022 vypsat soutěž na nadzemní stavbu Janáčkova kulturního centra s předpokládanou cenou 1,6 miliardy korun. Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové by mohla samotná stavba sálu začít příští rok před prázdninami nebo o prázdninách. Koncertní sál nabídne 1200 míst pro posluchače. Nyní už jsou v místě podzemní garáže s bezmála dvěma sty místy, které vznikly zhruba za čtvrt miliardy korun.
Janáčkovo kulturní centrum, vizualizace 2018 (zdroj salprobrno.cz)

O stavbě koncertního sálu se v Brně dlouho mluví. Je to jedna z největších investic města v poslední době. V posledních letech město i za pomoci dotací investovalo stovky milionů především do rekonstrukcí ulic, do kanalizací, ale třeba i do stavby tramvajových tratí. Největší investicí je pak plánovaná stavba multifunkční haly s náklady až čtyři miliardy bez DPH, na kterou město hledá zhotovitele.

Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové je předpokládaná cena 1,6 miliardy bez DPH. „Taková řízení trvají většinou zhruba půl roku, následně po předání staveniště by pravděpodobně těsně před prázdninami nebo o prázdninách mohla začít samotná stavba,“ řekla.

Koncertní sál bude na rohu ulic Veselá a Besední. Nad garážemi bude budova s šesti podlažími. Kromě samotného sálu pro 1200 posluchačů bude mít šatny, zázemí, sklady, ale také zkušebny a prostor pro technologie. Součástí stavebních prací je i stavba propojení s Besedním domem. V sálu najde zázemí brněnská filharmonie.

Stavbu koncertní síně mají naplánovaná i další města v Česku. V Ostravě má vzniknout v podobě pouzdra na hudební nástroj podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Stavba má být spojena s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy a měla by začít v příštím roce. Náklady na samotnou stavbu jsou odhadovány na 2,6 miliardy korun.

Praha by chtěla mít v roce 2032 novou filharmonii na Vltavské. V listopadu porota architektonické soutěže na její podobu vybrala 15 studií, které připraví soutěžní návrhy, přičemž pět studií město oslovilo už dříve. Příští rok v dubnu tak bude porota vítěze vybírat z 20 návrhů. Podle dřívějších odhadů má nová filharmonie v hlavním městě stát asi šest miliard korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments