V létě začne instalace varhan v sále hradecké Filharmonie

O prázdninách začne instalace nových varhan v sále Filharmonie Hradec Králové. První koncert s novým nástrojem by měl být připravený na únor. Filharmonie na nové mistrovské varhany čeká přes deset let.

Sál Filharmonie Hradec Králové (zdroj fhk.cz)

„V červenci by si měl zhotovitel převzít ve filharmonii staveniště a začít s instalací, během října by mělo přijít na řadu ladění a nastavování nástroje a v únoru by měl být připravený první koncert,“ řekla náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

O pořízení mistrovských varhan pro filharmonii se jednalo od roku 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Vladimír Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za které měl varhany postavit. Po mnoha letech soudních jednání pražský vrchní soud Vladimíra Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi lety vězení.

Dokončení varhan má stát zhruba 10,5 milionu korun, stavbu varhan podpořilo ministerstvo kultury, kraj i město. Další peníze shání nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové. „Do konce roku má nadační fond pro tento účel otevřenou sbírku,“ řekla Maclová.

Vizualizace varhan Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhany.fhk.cz)

Nové varhany budou podle projektu umístěné po obou stranách jevištních portálů budovy filharmonie, má je tvořit 3.481 píšťal. Budou disponovat 54 znějícími rejstříky. Nejdelší píšťala má být dlouhá 5,6 metru, nejmenší bude měřit dva centimetry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat