Filharmonii Brno čeká sezona s Ardaševem, ovšem dál bez šéfdirigenta

Filharmonie Brno (foto FB)

Filharmonie Brno se v příští sezoně představí s hlavním sólistou Igorem Ardaševem, ovšem znovu bez šéfdirigenta, jehož výběr spěje do finále. Orchestr se také musí obejít bez Janáčkova divadla, kde uváděl své největší symfonické koncerty. Divadlo čeká rekonstrukce, filharmonie proto bude intenzivně využívat zejména sál Stadionu v Kounicově ulici.

Igor Ardašev je brněnský klavírista, laureát řady mezinárodních soutěží, který letos oslaví padesáté narozeniny. V příští sezoně se s Filharmonií Brno představí v několika různých hudebních polohách. Zahraje klasický Beethovenův Druhý klavírní koncert, ale také náročný Komorní koncert pro housle a klavír Albana Berga. Třetím Ardaševovým programem bude recitál z děl Leoše Janáčka, Franze Schuberta a dalších autorů.

Poslední šéfdirigent Aleksandar Marković se s Filharmonií Brno rozloučil v roce 2015, od té doby je pozice neobsazená, vedení orchestru hledá nového kandidáta. Podle ředitelky Marie Kučerové jde o náročný proces, ke kterému mají kromě vedení co říci také hudebníci a umělecká rada. „Jsme ve finále, na sezonu 2018/2019 by měl nastoupit nový šéfdirigent,” řekla Marie Kučerová.

Oproti předchozím rokům je v programu Filharmonie na příští sezonu o něco méně soudobé hudby a skladatelů dvacátého století. Dramaturgie se však snaží zůstat progresivní, znovu sází na originální kombinace skladeb v jednotlivých večerech. „Pod progresivní dramaturgií si představím nějaké kompaktní programy, které vlastně přinesou něco nového i v rámci klasického repertoáru,” uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Zahajovací koncert sezony se netradičně uskuteční v katedrále na Petrově, kde 27. září zazní monumentální oratorium Dětství Ježíšovo od Hectora Berlioze. Předplatné koncertní řady v sále Stadionu začne filharmonie od 29. května přednostně prodávat dosavadním abonentům z Janáčkova divadla. V pondělí 5. června začne hlavní abonentní prodej, od 10. července lze kupovat vstupenky na jednotlivé koncerty a zkombinovat si svou vlastní sezonu na míru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat