V Liberci vznikne hudební centrum s nahrávacím studiem

Liberecký kraj připravuje rekonstrukci budovy Kulturního centra Lidové sady, kterou získal spolu se zoologickou zahradou od města Liberec. V budově by mělo vzniknout hudební centrum s prostorem pro koncerty a výuku a také s nahrávacím studiem, řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová. Kraj teď hledá projektanta, pokud vše dobře půjde, stavět by se mělo v roce 2024.

Kulturní centrum Lidové sady Liberec (zdroj město Liberec)
Kulturní centrum Lidové sady Liberec (zdroj město Liberec)

Lidové sady stojí v těsném sousedství areálu zoo a patří k významným kulturním centrům v Liberci už od konce devatenáctého století, kdy na místě stávala velká zahradní restaurace. Současná romanticko-secesní podoba stavby je výsledkem projektu architekta Jakoba Schmeissnera z let 1900 až 1901. Součástí památkově chráněného objektu je velký společenský sál i 35 metrů vysoká vyhlídková věž. Centrum dnes nabízí hudební a taneční akce, výstavy, workshopy, přednášky a další kulturní pořady, sídlí tam vedení zoologické zahrady.

„Zoologická zahrada provedla již v minulosti dílčí rekonstrukce fasády, věže, přísálí či zahradní restaurace, nutné je ale zlepšit také kvalitu interiérů. Chceme, aby tu vzniklo moderní kulturní centrum, které poskytne jak prostor pro koncerty, představení různých žánrů, besedy a přednášky, ale také zázemí pro hudební vzdělávání a pro místní kapely, které bude odpovídat současným standardům,“ doplnila Květa Vinklátová. V budově by podle ní měly být i zkušebny pro začínající hudebníky a kapely a nahrávací studio, kde by si mohli pořídit vlastní nahrávky.

Budovu převzal kraj na začátku letošního roku od města spolu se zoo a botanickou zahradou. „Při převzetí zoologické a botanické zahrady jsme slíbili, že budeme organizace dál rozvíjet. A rekonstrukce Lidových sadů je jedním z prvních velkých kroků,“ doplnil hejtman Martin Půta. Kraj počítá s rekonstrukcí velkého a malého sálu a také Experimentálního studia. Kromě vybavení zvukovou a světelnou aparaturou a moderními technologiemi pro projekce získají prostory i novou vzduchotechniku a elektroniku.

Kraj teď hledá projektanta, dokumentaci chce mít v srpnu příštího roku, aby mohl vypsat soutěž na dodavatele. Zda se bude rekonstrukce dělat za částečného provozu, nebo centrum zůstane více než rok zavřené, zatím není rozhodnuto.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments