V Lysicích dnes začíná festival Concentus Moraviae, mění se místo konání koncertu

Špičkovou vážnou hudbu, letos hlavně v podání smyčcových kvartet, přinese na jižní Moravu a Vysočinu 24. ročník festivalu Concentus Moraviae. Začíná dnes večer v Lysicích. Vystoupí soubor Quatuor Mosaïques s britskou sopranistkou Ruby Hughesovou. Organizátoři na svých stránkách oznámili, že vzhledem k nejistému počasí se zahajovací koncert neuskuteční na nádvoří lysického zámku, ale v nedalekém kostele sv. Petra a Pavla. Vše ostatní zůstává beze změn.

Lysice jsou nejmenší festivalovou destinací Concentus Moraviae. Naopak tou největší bude Vídeň, kde festival 25. června skončí, a to přímo ve slavném koncertním domě Musikverein. Zazpívá Magdalena Kožená spolu s Collegiem 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Závěrečný koncert bude podle pořadatelů esencí letošní dramaturgie, která nese podtitul Koncert národů a věnuje se hudbě z období Vídeňského kongresu a národním hudebním školám.

Pod letošní dramaturgií jsou podepsaní britský muzikolog a publicista Tully Potter a brněnská cembalistka a pedagožka Barbara Maria Willi. „Vídeňský kongres, k němuž se vztahuje celé téma letošního ročníku, pořádal v letech 1814–1815 kníže Metternich ve snaze nově uspořádat Evropu rozkolísanou napoleonskými válkami,“ připomíná.

Aby přispěl k úspěchu kongresu, udělal z něj Metternich společenskou událost plnou oslav a plesů. „Z hudby se stalo politikum, prostředek diplomacie. Postupně se tak Metternichovi podařilo přimět protivníky ke společnému jednání. Hudba, která nepotřebovala slova, spojila národy. Proto se letošní ročník festivalu jmenuje Koncert národů,“ uvádí Barbara M. Willi, která na přehlídce také vystupuje.

Potter stojí za částí letošního programu, která je věnovaná národním hudbám v podání smyčcových kvartet. Na přehlídce vystoupí 24 kvartet, mezi nimi řada hvězdných – Borodinovo kvarteto, Jerusalem Quartet, Pavel Haas Quartet nebo London Haydn Quartet.

Celkem letos festival nabídne přes čtyři desítky akcí. Návštěvníky přivítají historické sály a další prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, stejně jako třeba na hradě Pernštejn. Hudba bude znít také v chrámech a na dalších místech v Brně, Třebíči, Hustopečích a Kyjově. Kromě Vídně festival zavítá také do Retzu v Rakousku.

Kostel svatého Petra a Pavla Lysice, zdroj: wikimedia commons, autor: Lasy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat