V Národním divadle byly uděleny ceny pro umělce do 35 let

Ceny ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let dostali tenorista Petr Nekoranec, herec Šimon Krupa a tanečník Paul Irmatov. U příležitosti zahájení nové sezony ceny v historické budově první české scény předal ředitel Národního divadla Jan Burian. Do Síně slávy byla uvedena sopranistka Helena Tattermuschová.
Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)
Petr Nekoranec (zdroj Petr Nekoranec)

Národní divadlo také při tradičním setkání vedení se zaměstnanci připomnělo nedávné 80. narozeniny dlouholetého člena činohry Františka Němce a rozloučilo se s barytonistou Ivanem Kusnjerem, který po čtyřech desítkách let angažmá v Národním divadle ukončil.

Helena Tattermuschová patří podle vedení ND k umělcům, kteří se stali neodmyslitelnou součástí dějin Opery Národního divadla. V Národním divadle působila 35 let. Svým jasným hlasem, drobnou postavou a hereckým temperamentem si vydobyla své místo a s oblibou byla obsazována i do takzvaných kalhotkových rolí. Vynikala technickou jistotou, dokázala zpívat širokou dynamickou škálu, koloraturu i kantilénu, což jí umožnovalo ztvárnit široké spektrum rolí. Za všechny ND upozorňuje na její Lišku Bystroušku, Zuzanu nebo Gildu.

Wolfgang Amadeus Mozart: Únos ze serailu – Helena Tattermuschová jako Konstance, Belmontova milenka (foto František Krasl)
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos ze serailu – Helena Tattermuschová jako Konstance, Belmontova milenka (foto František Krasl)

Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. Sólistou Opery Národního divadla a Státní opery je od sezony 2021/2022. Jeho hlasový projev se vyznačuje mimořádnou čistotou, sílou a emocionálním bohatstvím. Upozornil na sebe především rolí Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie. Jeho hrdina je romantický, dojemný a hlasově velmi vyrovnaný. V jiné rovině se představil na konci minulé sezony jako Peppe v Leoncavallových Komediantech, ve kterých předvedl své komické já. Kromě České republiky se pohybuje i na zahraniční scéně, kde mimo jiné získává mnohá ocenění. Na Petra Nekorance se můžou diváci těšit v premiérových titulech sezony Nápoj lásky či Tajemství.

Paul Irmatov je podle vedení ND umělec s bravurní technikou, hlubokou vnitřní krásou a poezií tanečního projevu. Mezi jeho nejvýznamnější role v ND patří titulní postava v Romeovi a Julii, Lenskij v Oněginovi, Princ Desiré nebo Modrý pták ve Spící krasavici, Stanley Kowalski v Tramvaji do stanice Touha nebo James v La Sylphide. Když tančil v ND poprvé Romea, byl jeho výkon tak strhující, že byl ihned po představení povýšen na post prvního sólisty, kam byl jmenován z pozice demisólisty – přeskočil tedy jeden kariérní stupeň.

Paul Irmatov (foto Serghei Gherciu)
Paul Irmatov (foto Serghei Gherciu)

Národní divadlo zahajuje svou 141. sezonu. Připravilo pro ni 20 premiér a na repertoáru bude mít 81 inscenací.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments