V Novém divadle v Plzni chystají změny pro handicapované

Dvanáct míst pro vozíčkáře bude mít díky připravovaným úpravám Nové divadlo v Plzni, otevřené před deseti lety. Město připravilo projekt, který počítá s tím, že místa pro vozíčkáře, případně jejich doprovod vzniknou v současné čtvrté řadě. Dosud mohou lidé na vozíku sledovat představení jen z nejvzdálenější poslední řady. K novému místu se imobilní návštěvníci dostanou bezbariérovou cestou, kterou město vybuduje současně s chystaným zastřešením atria. S úpravami se začne o divadelních prázdninách v roce 2026, hotovo má být na konci roku 2026, řekl dnes primátor Roman Zarzycký (ANO).
Nové divadlo v Plzni (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Nové divadlo v Plzni (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

“Město má u budovy z minulých let významný dluh, a tím je bezbariérový přístup. Ten se už brzy stane minulostí. Na celou investici jsem již vyčlenil 55 milionů korun v městském rozpočtu,” řekl Zarzycký. Podle radní pro kulturu Elišky Bartákové (ANO) si tak budou moci i lidé upoutaní na vozík prožít kulturní zážitek i z nižších řad. Scéna evropského formátu by podle ní měla splňovat evropská kritéria i v tomto ohledu.

Řešení hledala městská organizace Obytná zóna Sylván spolu s architektem Vladimírem Kružíkem, který stál i za projektem Nového divadla. Od šaten v přízemí se vozíčkáři po úpravách dostanou bezbariérově až do hlediště. “Bude to konkrétně do čtvrté řady, která je na úrovni terénu. Ze čtvrté řady tak zmizí sedačky, ubourána bude elevace páté řady, kdy se čtvrtá řada prodlouží a vznikne tak dostatečná šířka až pro 12 vozíčků. Prostor bude možné osadit i sedačkou pro doprovod vozíčkáře,” popsal projekt ředitel Obytné zóny Sylván Pavel Trefanec.

Divadlo sice přijde o dvě řady klasických sedadel, ale díky rezervačnímu systému se dopředu dozví, kolik vozíčkářů na představení přijde, a podle toho pak doplní místa k sezení v nevyužité řadě a doprodá kapacitu. “Uvolněný prostor čtvrté řady a demontovatelné sedačky v páté řadě umožní větší variabilitu této části hlediště, kterou podle zájmu bude možné využít pro diváky na vozíčku či s jiným pohybovým omezením i pro ostatní diváky,” řekl ředitel divadla Martin Otava. Díky těmto úpravám se podle něj může rozšířit i indukční smyčka pro nedoslýchavé diváky, čímž se pro ně zkvalitní zvuk.

“Toto řešení nám poskytuje vše, co můžeme od divadla chtít. Rádi bychom ocenili velkorysost přístupu města,” uvedli předseda Národní rady pro zdravotně postižené Plzeňského kraje Miroslav Valina a Jaroslav Vyskočil za Vozíčkáře Plzeňska. Ředitelka krajského Centra pro zdravotně postižené Petra Bednářová uvedla, že pokud bude systém takto komfortní, nebudou mít handicapovaní lidé starost s tím, zda a jak se po divadle pohybovat.

Plzeň už připravila výběrové řízení na projekt atria, které dotvoří prázdný polootevřený prostor mezi divadelní a provozní budovou. Vznikne v něm vzdušná, prosklená, zastřešená a prosvětlená konstrukce se sálem, galerií a vestavbou o třech úrovních.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments