V Novém divadle v Plzni se přes den zkouší, v noci dodělává

Měnit původní harmonogram zkoušek všech svých souborů a také odsunout jednu ze zářijových premiér až na prosinec musí kvůli stavu Nového divadla v Jízdecké ulici divadelníci v Plzni. Opatření přijali proto, že nemohli zavčas používat točnu a orchestřiště. Přestože se divadlo slavnostně otevře už 2. září, v objektu se stále ještě pracuje. Například na jevišti, kde se přes den zkouší nový muzikál Divá Bára, dokončují v noci zástupci dodavatele stavebně-strojní část technologií a dolaďují software.Stále ještě se dolaďuje software jevištních technologií. V původním plánu zářijových premiér tak došlo ke změně, posouvá se premiéra slavného muzikálu Kočky,“ uvedla mluvčí divadla Eva Ichová.

Podle ředitele divadla Ilji Racka byly Kočky posunuty pro mimořádnou technickou náročnost. „Potřebujeme čas, abychom s novými technologiemi tak mimořádně náročnou scénu zvládli. To je například větší než běžný počet technických zkoušek, na což v napjatém časovém programu srpna nemáme prostor,“ uvedl. Premiéra bude 25. prosince, titul se tak ještě dostane do letošního premiérového abonmá, v němž je zahrnuto.

Hlediště je v podstatě hotové, chybí osadit kamery průmyslové televize. Už je zavěšena i slavnostní opona. Na jevišti se pracuje ve dne i v noci, nutné je doladit hlavně software, který ještě není kompletní a tak není možné se všemi technologiemi pracovat tak, jak by si divadlo přálo,“ uvedl Jan Baxa, vedoucí umělecko-technického provozu Divadla J. K. Tyla.

Dosud se pracuje také na orchestřišti. „To se vytváří pomocí propadových stolů, nemáme klasické orchestřiště, jako je tomu u klasického divadla. Je dnes ve stavu, že se používat dá, nicméně ještě se dokončuje,“ uvedl. Podle Baxy všechny divadelní technologie potřebují ještě čas na dokončení a doladění. „Bohužel divadlo musí zkoušet jak stávající, tak i nové tituly a čas se neúprosně blíží,“ uvedl.

Nová budova se slavnostně otevře Smetanovou Prodanou nevěstou 2. září, uvedení bude ale jen pro pozvané hosty. O den dříve, tedy 1. září, mohou titul vidět zájemci z řad veřejnosti, prodej vstupenek začne v pondělí 18. srpna.

Plzeň je prvním městem v zemi, které po roce 1989 staví nové divadlo, a to za zhruba osm set sedmdesát milionů korun. Dominantou moderní budovy je čelní nakloněná fasáda ze syrového betonu, v níž je třicet devět oválných otvorů, třemi z nich se do objektu vchází.

Foto archiv

0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments