V Ostravě dnes začal Svatováclavský hudební festival

Ve zcela vyprodaném kostele Panny Marie Královny jej zahájila Janáčkova filharmonie a brněnský Český filharmonický sbor. Na programu koncertu, který vedl dirigent Jakub Hrůša, bylo Requiem Antonína Dvořáka. Festival potrvá do 28. září, řekl jeho ředitel Igor Františák.

Festival, který se zaměřuje na duchovní hudbu, se letos koná v novém termínu. V minulých ročnících startoval 28. září a končil o měsíc později. S ohledem na počasí a nízké teploty v kostelích jeho začátek pořadatelé posunuli na 1. září. Věřím, že nový termín přiláká nejméně tolik návštěvníků jako v minulých letech. Do minulého týdne byl zájem o vstupenky přibližně na stejné úrovni. V posledních dnech, kdy se lidé vrátili z dovolených, výrazně vzrostl,“ řekl Františák.

Některé koncerty jsou už proto vyprodané. Lístky například už nejde sehnat na úvodní koncert či na vystoupení Jaromíra Nohavici. „Na úvodní koncert jsme museli přidávat šedesát míst. Vstupenky na Nohavicu se prodaly za dva dny,“ doplnil ředitel festivalu.

Dramaturgie tohoto ročníku se podle něj nese ve znamení Roku české hudby. Na třiceti koncertech, jejichž dějištěm budou kostely v Ostravě a dalších šestnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje, zazní díla českých skladatelů od baroka až po současnost. A to jak v podání předních českých umělců, tak vynikajících hudebníků ze Španělska, Francie, Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, Polska a Slovenska.

Jedním z netradičních projektů bude uvedení barokní opery Calisto Francesca Cavalliho v Opavě v provedení souboru Collegium Marianum s vynikající sopranistkou Hanou Blažíkovou pod vedením Jany Semerádové a divadelního souboru Buchty a loutky.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky