V Ostravě tančili baletní umělci z Česka, Polska a Slovenska

V Ostravě v pátek tančili přední baletní umělci z Česka, Polska a Slovenska. Šlo o členy baletních souborů několika národních divadel. V Divadle Antonína Dvořáka se účastnili druhého ročníku akce nazvané Mezinárodní baletní gala. Druhý ročník galakoncertu se uskutečnil za účasti hostů zahraničních národních divadel z Polska a Slovenska. Českou republiku reprezentovalo Národní divadlo v Praze a také domácí Národní divadlo moravskoslezské.

První sólisté Polského národního baletu z Varšavy Yuka Ebihar a Vladimir Yaroshenko se představili v ukázkách z baletu Don Quijote a Tristan a Isolda. Balet Slovenského národního divadla zastupovali první sólistka Romina Kolodziej a sólista Artemyj Pyzhov, kteří zatančili část baletu Spící krasavice.

Národní divadlo v Praze na gala reprezentovala první sólistka Miho Ogimoto a sólista Giovanni Rotolo. Předvedli část baletu Bajadéra. Jejich kolegové Marta Drastíková a sólista Ondřej Vinklát zase do Ostravy přivezli ukázku z baletu Romeo a Julie. Oba mladí tanečníci obdrželi za tyto role Ceny Thálie 2013.

Také složení tanečníků reprezentujících domácí Národní divadlo moravskoslezské bylo zcela mezinárodní. Diváci viděli například předpremiéru tanečního vystoupení Popelka a Princ z baletu Popelka v choreografii Paula Chalmera. Současný repertoár souboru představila sólistka baletu Olga Borisová-Pračiková, která vystoupila ve fragmentech z baletů La Sylphide a Labutí jezero.

Foto Martin Divíšek

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky