V Panenských Břežanech zazní barokní hudba italských skladatelek 17. století

Kaplí sv. Anny v Panenských Břežanech bude v sobotu 9. prosince od 18:30 hodin znít barokní hudba italských skladatelek 17. století v podání špičkového barokního souboru Hof-Musici. Koncert Genius Santini a andělé je poctou geniálnímu architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichlovi, jehož mimořádný talent stvořil genia loci kaple sv. Anny a který zemřel před 300 lety (7. prosince 1723).
Témata:Hof-Musici
Panenské Břežany (zdroj 2media)
Panenské Břežany (zdroj 2media)

„Pro koncert v Panenských Břežanech, které od středověku až do konce 18. století patřily klášteru benediktýnek u sv. Jiří na Pražském hradě, jsme zvolili hudbu severoitalských skladatelek 17. století. S výjimkou Barbary Strozzi jde o jeptišky, Chiara Margarita Cozzolani byla dokonce také benediktýnkou. Jsme rádi, že se nám pro tento program podařilo vyhledat mimo jiné jednu skladbu oslavující sv. Annu, tedy světici, jíž je nádherná Santiniho kaple v zámecké zahradě v Panenských Břežanech zasvěcena. Kromě Santiniho bychom tímto koncertem rádi uctili také osobnost abatyše Francescy Eleny Pieroni da Gagliano, dcery valdštejnského architekta Giovanniho Pieroniho, která tuto pozoruhodnou stavbu u mladého Santiniho objednala,“ uvádí k dramaturgii koncertu Ondřej Macek, vedoucí souboru Hof-Musici.

„Barbara Strozzi, Isabella Leonarda, Chiara Margarita Cozzolani oslavují svými skladbami ducha, stejně tak jako abatyše Pieroni výstavbou kaple vzdávala čest a chválu Pánu Bohu,“ podotýká MgA. Kristina Přecechtělová z Památníku národního útlaku a odboje, který je pořadatelem koncertu.

Na programu koncertu Genius Santini a andělé jsou skladby: Barbara Strozzi – Mater Anna: Kantáta o sv. Anně (Venezia 1655), Chiara Margarita Cozzolani – Ave Mater dilectissima: Dialog mezi Ježíšem a P. Marií (Venezia 1642), Barbara Strozzi – In medio maris: Kantáta o sv. Petru (Venezia 1655) a Isabella Leonarda – O Jesu, mi dulcis amor: Dialog mezi duší nebeskou a duší pozemskou (Milano 1670). Soubor Hof-Musici se představí ve složení Kamila Zbořilová (soprán), Veronika Mráčková Fučíková (mezzosoprán), Dalibor Pimek (barokní violoncello) a Ondřej Macek (varhanní pozitiv).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments