V pátek začne 5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž

Přestože do konce prázdnin zbývají ještě tři týdny, do Kroměříže už za pár dní zamíří téměř šest desítek studentů z České republiky i zahraničí. Startuje zde totiž mezinárodní vzdělávací projekt Letní hudební akademie pro mladé nadané muzikanty a jeho doprovodný festival Hudební Kroměříž s programem pro veřejnost. Ten již v pátek 12. srpna 2022 zahájí koncert "Le retour de la Paix –Návrat míru" v Rotundě Květné zahrady.

Květná zahrada v Kroměříži (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)
Květná zahrada v Kroměříži (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)

V termínu od 12. do 20. srpna 2022 čeká na studenty v učebnách ZUŠ Kroměříž a Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž výuka pod vedením mimořádných osobností klasické hudby. „Někteří studenti už nyní mají za sebou velké úspěchy na soutěžích u nás i ve světě. Mnoho z nich se k nám vrací opakovaně, aby využili jedinečné příležitosti rozvíjet svůj talent společně se špičkovými lektory,“ vysvětlil umělecký ředitel projektu, dirigent a kroměřížský rodák Tomáš Netopil a dodal: „Nově získané zkušenosti navíc dokáží transformovat už během akademie do dechberoucích hudebních výkonů pro veřejnost při koncertech festivalu Hudební Kroměříž.“

Mezi lektory akademie nebudou ani letos chybět sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Ivo Kahánek, houslista Fedor Rudin, violista Pavel Nikl. Většina lektorů se také představí veřejnosti v rámci připravovaných koncertů

Naprosto výjimečný hudební a dramatický zážitek čeká na návštěvníky a hosty závěrečného koncertu s názvem Návrat Amadea. Mozartovské melodie poprvé v rámci Hudební Kroměříže podtrhne mimořádná scénografie zasazená do prostředí Květné zahrady a také hvězdné lektorské obsazení koncertu. Poprvé v rámci akademie také společně vystoupí Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka. Společně s dalšími sólisty je doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila.

V rámci programu je ve spolupráci s Arcidiecézním muzeem Kroměříž a Muzeem Umění Olomouc připravena také přednáška o hudebním životě na kroměřížském zámku a unikátním hudebním archívu, která se uskuteční ve středu 17. srpna v Kině Nadsklepí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments