Koncert lektorů broumovských hornových kurzů: Zajímavé sloučení minulosti a přítomnosti

Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují byl v sobotu 6. srpna 2022 už čtvrt hodiny před zahájením koncertu zaplněný do posledního místečka. Koncert lektorů Letních hornových kurzů, jejichž osmý ročník se konal v Broumově v rámci hudebního festivalu Za poklady Broumovska, přilákal nespočet diváků. Usedli v kostelních lavicích, stáli u kostelních zdí i na kůru. Kostel půvabně zasazený do rozmáchlé krajiny na okraji Bezděkova nad Metují hostil čtveřici renomovaných umělců. Na koncertu vystoupili sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Zuzana Rzounková, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, první hornista Bernského symfonického orchestru a Kammerorchester Basel Olivier Darbellay a první sólohornista NDR Elbphilharmonie Orchester Jens Plücker. Na koncertní křídlo Petrof doprovázela sólisty Jana Goliášová. Tito čtyři vynikající hráči na lesní roh hráli každý jinak barevným tónem a všichni byli plně přesvědčiví.
Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Zuzana Rzounková, Jan Vobořil (foto Libor Dadák)
Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)

S příjemnou bezprostředností přivítala a pozdravila publikum ředitelka festivalu Tereza Kramplová společně s panem farářem z Police nad Metují, Lubomírem Pilkou. Jak zmínila, po týdenním maratonu, v němž lektoři předávají své zkušenosti mladým hornistům v individuálních lekcích, vedou komorní hru a mají své workshopy, pro ně takový koncert není snadný. Koná se tradičně v poslední den kurzů, ten letos připadl na svátek Proměnění Páně, jak připomněl pan farář. Vyslovil při svém pozdravení posluchačům i umělcům přesvědčení, že i tento hudební podvečer promění celý den v radost. A nespletl se.

Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Olivier Darbellay (foto Libor Dadák)
Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Olivier Darbellay, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)

Na koncertě lektorů vystupují tradičně i zahraniční umělci, kteří přinášejí i netradiční repertoár. Tentokrát v něm převažovala hudba dvacátého století. Program ovšem zahájila romantika – Zuzana Rzounková s Janem Vobořilem přednesli známý Květinový duet Lakmé a Malliky z opery Léa Delibese (1836–1891) v úpravě pro dva lesní rohy a klavír. Duet určený pro koloraturní soprán a mezzosoprán byl i v této nezvyklé podobě hudebním potěšením. Dobře známá skladba získala jiný, až zádumčivě nostalgický charakter pozdně letního nokturna. Plný, sytý tón Jana Vobořila se působivě rozezněl v následující skladbě Chantsansparoles francouzského skladatele Roberta Clerisse (1899–1973). Technická bravura a cit pro výraz Jense Plückera dal plně vyznít specifickému charakteru hudby ukrajinského skladatele Reinholda Gliera (1875–1956) v Andante ze Čtyř kusů pro lesní roh a klavír op. 35. Další skladba, kterou pro Bezděkov Plücker vybral, připomněla jméno v našich končinách takřka neznámé – významného amerického skladatele, pedagoga a pianistu Vincenta Ludwiga Persichettiho (1915–1987). Jeho zvukově zajímavé Parable pro sólový lesní roh je postaveno na dynamických kontrastech a hře s echem. Precizním provedením a jemnou dynamikou dosáhl Plücker působivé plastičnosti této moderní skladby.

Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Jens Plückner, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)
Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Jens Plückner, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)

Originální sloučení současnosti s „prehistorií“ lesního rohu – to bylo vystoupení Oliviera Darbellaye. Tento švýcarský hornista se specializuje jak na historický repertoár hraný na dobové nástroje, tak na repertoár současný. Jeho otec Jean-Luc Darbellay je švýcarský skladatel a dirigent a značný počet jeho děl je určen pro řadu dechových nástrojů, například sólový lesní roh, basetový roh, přirozený lesní roh či saxofon. Charismatický Olivier Darbellay tvorbu svého otce v Bezděkově s úspěchem představil – na historický přirozený lesní roh bez strojiva hrál jeho skladbu z roku 1993 Spectrum for Natural Horn (Spectrum pro přirozený lesní roh) sólo. Než ji ale provedl, seznámil přítomné s historickým nástrojem, jeho zákonitostmi, způsobem hry a technikou tvorby tónu. „Pro takový nástroj komponovali Mozart, Beethoven, Rosetti,“ vysvětlil. A jak na závěr se zjevným potěšením připomněl: „Když začal přirozený lesní roh kolem roku 1815 ustupovat, řada skladatelů jej měla stále v oblibě a preferovalo ho. A skládá se pro něj i dnes.“

Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Olivier Darbellay, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)
Za poklady Broumovska: Koncert lektorů Letních hornových kurzů – Olivier Darbellay, 6. srpna 2022 (foto Libor Dadák)

Populární, názorná forma výkladu a Darbellayova živá bezprostřednost vzbudila nelíčený zájem všech přítomných. Intonačně náročnou skladbu svého otce provedl virtuózně a s absolutní bravurou. Obdivuhodné bylo, jak zcela samozřejmě se v následujícím okamžiku, když dozněl potlesk publika, chopil současného lesního rohu, aby zahrál Larghetto pro lesní roh a klavír francouzského hudebního skladatele a klavíristy Emmanuela Chabriera (1841–1894). Hrál ji stejně brilantně jako před okamžikem skladbu z konce dvacátého století pro jiný typ dechového nástroje. Večer s neotřelou dramaturgií působivě uzavřela Zuzana Rzounková, když přednesla s šarmem a vytříbenou dynamikou populární Oblivion Ástora Piazzolly. Jana Goliášová s jistotou doprovázela celý koncert, byla hornistům více než rovnocenným partnerem.

Koncert lektorů překvapivě sloučil svou zajímavou dramaturgií minulost s přítomností. Překlenul i spojil století. Byl výletem do historie. Byl exkurzem do současnosti. Byl ukázkou různých hráčských technik. A jedním velkým hudebním zážitkem.

Za poklady Broumovska Koncert lektorů Letních hornových kurzů
6. srpna 2022, 18:00 hodin
Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují

Program:
Léo Delibes: Flower Duet
Robert Clerisse: Chant sans paroles
Reinhold Gliere: Čtyři kusy pro lesní roh a klavír op. 35 (Andante)
Vincent Persichetti: Parable pro sólový lesní roh
Emmanuel Chabrier: „Larghetto“ pro lesní roh a klavír
Jean Luc Darbellay: „Spectrum“ pro přirozený lesní roh sólo
Ástor Piazzolla: Oblivion

Účinkující:
Olivier Darbellay –hornista
Jens Plücker – sólohornista
Zuzana Rzounková – sólohornistka
Jan Vobořil
sólohornista
Jana Goliášová – piano

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments