V polovině září vyvrcholí výjimečný ročník soutěže Concertino Praga

V polovině září vyvrcholí Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž Concertino Praga 2021. Soutěže mladých se každoročně zúčastní desítky mladých talentů z celé Evropy a letošní „covidový ročník“ je hned v několika ohledech výjimečný.

Jan Schulmeister, finalista Concertino Praga 2021 (zdroj Concertino Praga)
Jan Schulmeister, finalista Concertino Praga 2021 (zdroj Concertino Praga)

Poprvé probíhá soutěž souběžně v sólové a komorní kategorii. Organizátoři dostali do soutěže téměř devadesát přihlášek, což považují za velký úspěch, obzvláště pak v komorní kategorii, kdy v době lockdownu nebylo pro soutěžící lehké společný repertoár nacvičit.

Porotci, kteří hodnotili soutěžící ve dvou výběrových kolech a jejichž úkolem bylo vybrat finalisty, strávili mnoho hodin posloucháním nahrávek a porovnáváním jednotlivých soutěžních výkonů – a to napříč veškerému nástrojovému spektru. V sólové kategorii soutěžili dohromady třeba klavíristé, houslisté, klarinetisté, trumpetisté nebo i kytaristé.

Nejlepší čtyři – klavíristé Ildikó Rozsonits (Maďarsko), Ryan Martin Bradshaw (Slovensko), Jan Schulmeister (Česká republika) a německý houslista Mark Anthony Lewin se utkají o titul vítěze Concertino Praga 2021 v sobotu 18. září od 17:00 hodin v Rudolfinu.

Mým favoritem je jeden z klavíristů – nakrátko jsem zapochyboval, zda jde o dítě do stanoveného věkového limitu. Tak mimořádně intenzivní a detailní interpretace mě doslova vykolejila. K nahrávce jsem se během hodnocení vrátil několikrát, abych si ji porovnal s jednotlivými výkony. Pro mě to byl mimořádný zážitek,“ prozradil vedoucí redaktor hudební redakce Rádia Devín Peter Dan Ferenčík

Organizátoři soutěže, jimiž jsou Český rozhlas a Akademie klasické hudby, byli mile překvapeni účastí soutěžících v komorní kategorii. Nejen proto, že se přihlásilo 28 souborů, ale hlavně z důvodu, že základ několika souborů tvořili muzikanti, kteří v minulosti v Concertino Praga uspěli, zažili ho na vlastní kůži, nasáli atmosféru soutěže a Jihočeského festivalu. Dobří holubi se vracejí, a to organizátorům dělá radost.

Této soutěže jsme se již úspěšně zúčastnili a byl to jeden z největších zážitků. Pro našeho klavíristu je to poprvé, těší se a je rád, že si společně s námi zahraje nejen na finále, ale i na festivalu a že pozná nové lidi. Nápad zúčastnit se soutěže se zrodil před rokem, kdy jsme v Praze hráli naši úpravu znělky Concertino Praga. Díky předchozím zkušenostem jsme už věděli, že pokud se dostaneme do finále, bude to opravdu skvělý týden,“ zhodnotil svoje zážitky na Concertino Praga rakouský saxofonista Márton Bubreg, který se svým starším bratrem, klarinetistou Bencem Bubregem vyhrál Concertino Praga v roce 2017.

Kromě Tria INNsolitus, kde bratry Bubregovy doplní klavírista Felix Niederstätter, postoupily do finálového klání dva české soubory: Duo Mráček-Pěruška a Trio Vyšehrad. Čtvrtým finalistou je Veloce String Quartet z Polska. Finále komorní kategorie se bude konat v pátek 17. září od 17:00 hodin v klášteře sv. Anežky.

Organizátoři mají pro úspěšné soutěžící připraveno několik cen. Těmi nejhodnotnějšími jsou zajímavá stipendia a profesionální rozhlasová nahrávka. Velmi specifickou cenou je koncertní turné, jež následuje hned po finále. Úspěšní soutěžící se společně vydávají na Jihočeský festival Concertino Praga, kde v rámci turné koncertují hned v několika českých skvostech – na zámku v Českém Krumlově, v divadle J. K Tyla v Třeboni, na panství Bechyně, a závěrečný koncert se pravidelně koná na zámku v Jindřichově Hradci.

Obě finále soutěže odvysílá přímým přenosem stanice Český rozhlas Vltava, případně lze přímý přenos sledovat jako stream na facebookovém profilu Concertino Praga.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments