V Praze dnes za doprovodu Karla Košárka zazpívá Soňa Červená

Ve Winternitzově vile v Praze se dnes uskuteční písňový recitál čtyřiadevadesátileté pěvkyně Soni Červené za klavírního doprovodu Karla Košárka. V programu, který umocní dobové interiéry architekta Adolfa Loose, legendární umělkyně zpívá a vypráví o době i o sobě. Zazní skladby Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka a písně kabaretu Červená Sedma, který v roce 1909 založil otec pěvkyně Jiří Červený. Po představení je možné si Winternitzovu vilu prohlédnout.
Soňa Červená (zdroj Aerofilms)

Součástí recitálu, který Červená uvádí také v pražském Divadle Ungelt, je mluvené slovo. „Budu vyprávět o tom, o čem potom zazpívám, třeba o Bohuslavu Martinů nebo mém otci, takže si nebudu vymýšlet nějaké romány. To jsou docela zajímavé informace, které budu dávat publiku,“ řekla před časem Červená, která v 60. letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět.

Červená zpívala v nejvýznamnějších operních domech, třeba v San Francisku byla 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen. V inscenaci dirigenta Herberta Kegela zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát. V roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin jí v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman udělil titul Dáma české kultury.

Předloni v červnu získala Červená osvědčení o pojmenování planetky č. 26897, která nyní nese jméno Červená. Spolu se sbormistrem Josefem Pančíkem převzala loni ve Smetanově síni pražského Obecního domu Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v kategorii za celoživotní přínos.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat