V Praze dnes začíná 56. ročník festivalu Zlatá Praha

V Praze dnes začíná 56. ročník festivalu Zlatá Praha, který nabídne nejen divadelní, taneční i filmové zážitky, ale také hudební vystoupení a doprovodný program pro celou rodinu. Chybět nebude ani tanec se StarDance. Zahajovací koncert s názvem Ladies Music Night se dnes uskuteční na Nové scéně Národního divadla (ND), historická budova ND přivítá partnerské představení baletu Labutí jezero v choreografii Johna Cranka.
Festival Zlatá Praha (foto Mikuláš křepelka)

Do letošního ročníku Zlaté Prahy se přihlásilo na sto snímků z celkem devatenácti zemí a jsem velmi rád, že každý je jiný. Objeví se mezi nimi tradiční portréty jako třeba ten o operní hvězdě Cecilie Bartoliové, zajímavé pohledy do historie stepu či na fenomén jódlování. Ale také si zatancujeme v Arktidě, nahlédneme do osudů geniálního italského skladatele a přitom dvojnásobného vraha Carla Gesualda,” uvedl ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Program festivalu, který je mezinárodním setkáním odborníků a specializuje se na televizní hudební a taneční pořady, letos mimo jiné v premiéře uvede 26. září dokument režiséra Romana Vávry s názvem Jiří Bělohlávek:Když já tak rád diriguju…“. Dokument o významném dirigentovi se začal točit na přelomu let 2015 až 2016 s představou, že půjde o pětiletý časosběr. Bělohlávek však 31. května 2017 ve věku 71 let zemřel.

Režisér a kameraman Martin Kubala 27. září představí své dva dokumenty: Jeden rok v životě Jiřího Kyliána a Adam Plachetka, cesta na vrchol. V prvním se věnuje světově uznávanému choreografovi a ve druhém dosavadní kariéře mladého operního basbarytonisty. Dokument o Plachetkovi zaznamenává jeho kariéru i soukromý život manžela sopranistky Kateřiny Kněžíkové. Program 28. září 2019 vyvrcholí předáním cen.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na