V Praze dnes začíná 56. ročník festivalu Zlatá Praha

V Praze dnes začíná 56. ročník festivalu Zlatá Praha, který nabídne nejen divadelní, taneční i filmové zážitky, ale také hudební vystoupení a doprovodný program pro celou rodinu. Chybět nebude ani tanec se StarDance. Zahajovací koncert s názvem Ladies Music Night se dnes uskuteční na Nové scéně Národního divadla (ND), historická budova ND přivítá partnerské představení baletu Labutí jezero v choreografii Johna Cranka.
Festival Zlatá Praha (foto Mikuláš křepelka)

Do letošního ročníku Zlaté Prahy se přihlásilo na sto snímků z celkem devatenácti zemí a jsem velmi rád, že každý je jiný. Objeví se mezi nimi tradiční portréty jako třeba ten o operní hvězdě Cecilie Bartoliové, zajímavé pohledy do historie stepu či na fenomén jódlování. Ale také si zatancujeme v Arktidě, nahlédneme do osudů geniálního italského skladatele a přitom dvojnásobného vraha Carla Gesualda,“ uvedl ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Program festivalu, který je mezinárodním setkáním odborníků a specializuje se na televizní hudební a taneční pořady, letos mimo jiné v premiéře uvede 26. září dokument režiséra Romana Vávry s názvem Jiří Bělohlávek:Když já tak rád diriguju…„. Dokument o významném dirigentovi se začal točit na přelomu let 2015 až 2016 s představou, že půjde o pětiletý časosběr. Bělohlávek však 31. května 2017 ve věku 71 let zemřel.

Režisér a kameraman Martin Kubala 27. září představí své dva dokumenty: Jeden rok v životě Jiřího Kyliána a Adam Plachetka, cesta na vrchol. V prvním se věnuje světově uznávanému choreografovi a ve druhém dosavadní kariéře mladého operního basbarytonisty. Dokument o Plachetkovi zaznamenává jeho kariéru i soukromý život manžela sopranistky Kateřiny Kněžíkové. Program 28. září 2019 vyvrcholí předáním cen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat