V Praze se dnes uskuteční inaugurační koncert Alexandra Liebreicha

Na inauguračním koncertu nového šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Alexandra Liebreicha dnes v Rudolfinu zazní německý a slovanský repertoár. Liebreich zvolil pro tento večer předehru k poslední opeře Carla Marii von Webera Oberon, Koncert pro hoboj a malý orchestr Richarda Strausse, k němuž přizval Viléma Veverku, dramatickou a efektní Noc na Lysé hoře Modesta Petroviče Musorgského a rapsodii Taras Bulba Leoše Janáčka.
SOČR, Alexander Liebreich, Dvořákova Praha 2018 (foto Petra Hajská)

„Rád bych blíže objevil hudbu Leoše Janáčka. I proto jsme na program zařadili Tarase Bulbu. Znám tuhle nádhernou skladbu, ale dosud jsem ji nikdy s orchestrem neprováděl. Bude to moje premiéra, na kterou se neskutečně těším. Velmi dobře znám Jenůfu, Sinfoniettu, Elegie pro smyčce, ale Taras Bulba mě velmi láká. Studoval jsem ho již dřív, ovšem s orchestrem ho provedu poprvé,“ uvedl německý dirigent.

Liebreich dirigoval přední evropské orchestry, jakými jsou například Královský orchestr Concertgebouw, Symfonický orchestr BBC, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín, Rozhlasoví filharmonikové NDR, Filharmonický orchestr v Ósace, Německý symfonický orchestr Berlín nebo Orchestr curyšské Tonhalle. Umělecký ředitel festivalu Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu působí od roku 2012 jako umělecký ředitel a šéfdirigent Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, se kterým vystoupil v roce 2014 na Pražském jaru. Pravidelně spolupracuje s hvězdnými sólisty jako Gautier Capuçon, Alban Gerhardt, Krystian Zimerman, Leila Josefowiczová nebo Maxim Vengerov.

Mohlo by vás zajímat