V Praze se uskutečnil koncert na počest Ennia Morriconeho pod taktovkou jeho syna

Syn Ennia Morriconeho, dirigent Andrea, včera v Praze vystoupil s Českým národním symfonickým orchestrem na koncertu na počest svého zesnulého otce. Program vystoupení ve vyprodané O2 areně s názvem Ennio Morricone – The Official Concert Celebration doplněný velkoplošnou projekcí, kam podle pořadatelů dorazilo 12.000 lidí, nabídl známé filmové melodie i dosud nepublikované záběry Morriconeho a jeho slavných spolupracovníků. Součástí show byly také scény z filmů a světelné efekty. Na pódiu se představili sólisté, se kterými Ennio Morricone mnoho let vystupoval.

Koncert na počest Ennia Morriconeho (zdroj Český národní symfonický orchestr)
Koncert na počest Ennia Morriconeho (zdroj Český národní symfonický orchestr)

Slavný italský skladatel Ennio Morricone zemřel 6. července 2020 ve věku 91 let. Už v roce 2019 začal pracovat na nové koncertní produkci, která ho měla nahradit na světových pódiích. Po více než roce práce a příprav jako kurátor dokončil celý koncertní program. S Českým národním symfonickým orchestrem spolupracoval Ennio Morricone přes deset let. ČNSO má podíl na Zlatém glóbu a Oscaru za rok 2016 pro Morriconeho a jeho hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Včerejší koncert zahájila hudba ke snímku z mafiánského prostředí Neúplatní režiséra Briana De Palmy. Velký prostor dostala například i muzika ke snímku Tenkrát v Americe režiséra Sergia Leoneho, z něhož zazněla i slavná melodie Deborah’s Theme. Potlesk doprovodil také hudbu k francouzsko-italskému kriminálnímu filmu režiséra Henriho Verneuila Sicilský klan a slavným westernům Leoneho Tenkrát na západě a Hodný, zlý a ošklivý. Hlavní roli v tomto snímku ztvárnil Clint Eastwood, který Morriconemu předal v roce 2007 Oscara za celoživotní dílo.

“Mít tu možnost uctít památku otce dirigováním velkého symfonického orchestru a sboru hrajícího jeho fenomenální hudbu je skvělá a hluboce emotivní příležitost, jak se setkat a oslavit ho spolu s jeho fanoušky po celém světě,” uvedl ke koncertnímu turné Andrea Morricone, uznávaný hudební skladatel a dirigent, který se svým otcem mnoho let spolupracoval. Za The Love Theme z filmu Bio Ráj, které složil právě on, získali spolu s otcem cenu BAFTA udělovanou každý rok Britskou akademií filmového a televizního umění.

V Praze se Ennio Morricone naposledy koncertně představil před třemi lety, kdy v O2 areně připomněl své 90. narozeniny, které připadly na 10. listopadu 2018. Slavný italský hudebník tehdy do O2 areny dorazil už pošesté, přestože předchozí koncert v roce 2017 při světovém turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague pořadatelé označili za jeho loučení s pražským publikem. Sám Morricone před svými devadesátinami prohlásil, že již ve velkých halách vystupovat nebude.

Ennio Morricone složil hudbu k více než 500 filmům a televizním seriálům. Nejznámějšími se staly některé z melodií pro přibližně tři desítky westernů, například Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na Západě. Zkomponoval i melodie k filmům Mise, Neúplatní a Bio Ráj. Českým divákům se Morricone zapsal do paměti také díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments