V Praze začíná Mezinárodní varhanní festival

V pražské bazilice sv. Jakuba dnes začíná 21. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Jeho letošní ročník zahájí koncert profesora Hudební akademie v Katovicích a zakladatele prvního muzea varhan ve východní a střední Evropě Juliana Gembalskiho. Ohlášeni jsou interpreti z Polska, Litvy, Japonska, Francie, Maďarska a Estonska.

Bazilika sv. Jakuba v Praze (zdroj praha.minorite.cz)
Bazilika sv. Jakuba v Praze (zdroj praha.minorite.cz)

Do 22. září se v bazilice sv. Jakuba v Praze představí osm varhaníků a varhanic. Mezi nimi i Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá. Mezi účastníky bude také Pierre Pincemaille, titulární varhaník katedrály Saint-Denis v Paříži, nebo varhanice a pedagožka Kristel Aer z Estonska, organizátorka řady projektů na záchranu estonských historických nástrojů.

Během každého koncertu bude k dispozici videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Cílem přehlídky je představit tuzemskému publiku přední světové varhaníky.

Svatojakubské varhany (foto archiv)
Svatojakubské varhany (foto archiv)

Protagonisté zahrají na proslulý nástroj, který se před pěti lety dočkal rekonstrukce za milion korun. Svatojakubské varhany pocházejí z počátku osmnáctého století, ve dvacátém století byly přestavovány. Nástroj kombinuje barokní charakter s některými prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8.277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na