Camprova opera Karneval v Benátkách uzavře Letní slavnosti staré hudby

Ve Španělském sále Pražského hradu se dnes koná závěrečný koncert mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Program nabídne koncertní provedení opery představitele francouzského baroka André Campry Karneval v Benátkách. Operu z roku 1699, určenou původně pro versailleský dvůr, přednesou sólisté společně s rezidenčním souborem festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové.

Skladatel André Campra v opeře propojil svět commedie dell’arte s římskou mytologií, čímž na konci sedmnáctého století ohromil tehdejší Paříž. V opeře Karneval v Benátkách přes sebe rafinovaně a komicky klade dvě nesourodé dramatické situace – nešťastnou lásku provázenou intrikami a karnevalové veselí. Právě v konfrontaci těchto dvou světů jednoznačně spočívá Camprova osobitost. Hra protikladů ve výsledku podtrhuje náladu každé z dějových rovin: Isabelliny a Leonořiny nářky jsou tím srdceryvnější, čím více jsou vedle konané oslavy okázalé.

André Campra (foto archiv)
André Campra (foto archiv)

S ohledem na celkový vývoj děje však v boji o pozornost publika postupně vítězí karneval. Srdce ani duše divákova se nedokáže plně zapálit pro milostné drama, když na smysly zároveň útočí nakažlivé taneční rytmy a libé zpěvy. Z nešťastné lásky Leonory, Isabelly, Léandra a Rodolfa se tak stává divadlo na divadle, stín tragédie zanikající v bujarém veselí. V opeře Karneval v Benátkách nechal Campra prolnout hudební styl francouzský se stylem italským.

Závěrečným koncertem pokračuje dlouhodobá programová spolupráce festivalu s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles, jehož posláním je propagace francouzského interpretačního umění a hudebního dědictví Francie sedmnáctého až osmnáctého století v zahraničí. Z dnešního závěrečného koncertu letošního ročníku Letních slavností staré hudby přineseme v průběhu pátku recenzi.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na