V pražské Šárce se letos bude hrát Tajemství, známe obsazení

Na konci května 2016 pořadatelé šáreckých opernich produkcí oznámili, že namísto původně ohlášeného Tajemství budou 3. září 2016 od 14 hodin na programu Smetanovy Dvě vdovy. Podrobnosti najdete zde.
***

Rozhodnuto: letos se o prvním zářijovém víkendu pod širým nebem v pražské Šárce bude hrát Tajemství. Smetanova předposlední dokončená opera se v novodobé historii šáreckého přírodního divadla objeví vůbec poprvé.

Operní představení v pražské Šárce 2012 (foto Pavel Horník)
Operní představení v pražské Šárce 2012 (foto Pavel Horník)

V sobotu 3. září 2016 ve 14 hodin se taktovky v čele orchestru Národního divadla již tradičně chopí Jan Chalupecký. A obsazení jednotlivých rolí letošního Smetanova Tajemství? Podařilo se nám zjistit: Malinu bude zpívat František Zahradníček, Kalinu Roman Janál a Pannu Rózu Kateřina Jalovcová. Blaženkou bude Jana Sibera a Vítem Aleš Briscein, Skřivánka bude představovat Jan Markvart, Bonifáce Luděk Vele, Mistrem zednickým se stane Jiří Poláček, Hospodskou Ivana Šaková, zvoníkem Jirkou Václav Lemberk a Barnabášem Michael Kubečka. Sbor Národního připraví i pro letošek Pavel Vaněk, choreografii s tanečníky první scény Pavel Šmok a Kateřina Dedková, kostýmy si vezme na starosti Josef Jelínek. A režie? I letos se jí chopí neodmyslitelná dvojice operních produkcí v Šárce, obnovitelky tamní tradice Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)
Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

Připomeňme, že na počátku novodobé řady šáreckých operních představení byla v roce 2005 Smetanova Prodaná nevěsta s účastí kolem pěti tisíc diváků, na její další uvedení následujícího roku přišlo již sedm tisíc lidí. V letech 2007 a 2008 se hrála Dvořákova Rusalka s účastí dvanácti tisíc návštěvníků. Dvořákův Jakobín v roce 2009 přivedl čtrnáct tisíc diváků, Smetanova Libuše o rok později pak asi dvanáct tisíc zájemců. Smetanova Dalibora s Michalem Lehotským v titulní roli vidělo v roce 2011 asi 14 tisíc návštěvníků. Následující rok se hrála Smetanova Hubička, roku 2013 opět Prodaná nevěsta, v roce 2014 Dvořákova Čert a Káča se zhruba sedmnácti tisíci diváky a loni se do Šárky vrátila Dvořákova Rusalka, na kterou přišlo deset tisíc lidí.

Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)
Dvořákova Rusalka v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments