V pražské Šárce se letos bude hrát Tajemství, známe obsazení

Na konci května 2016 pořadatelé šáreckých opernich produkcí oznámili, že namísto původně ohlášeného Tajemství budou 3. září 2016 od 14 hodin na programu Smetanovy Dvě vdovy. Podrobnosti najdete zde.
***

Rozhodnuto: letos se o prvním zářijovém víkendu pod širým nebem v pražské Šárce bude hrát Tajemství. Smetanova předposlední dokončená opera se v novodobé historii šáreckého přírodního divadla objeví vůbec poprvé.

Operní představení v pražské Šárce 2012 (foto Pavel Horník)
Operní představení v pražské Šárce 2012 (foto Pavel Horník)

V sobotu 3. září 2016 ve 14 hodin se taktovky v čele orchestru Národního divadla již tradičně chopí Jan Chalupecký. A obsazení jednotlivých rolí letošního Smetanova Tajemství? Podařilo se nám zjistit: Malinu bude zpívat František Zahradníček, Kalinu Roman Janál a Pannu Rózu Kateřina Jalovcová. Blaženkou bude Jana Sibera a Vítem Aleš Briscein, Skřivánka bude představovat Jan Markvart, Bonifáce Luděk Vele, Mistrem zednickým se stane Jiří Poláček, Hospodskou Ivana Šaková, zvoníkem Jirkou Václav Lemberk a Barnabášem Michael Kubečka. Sbor Národního připraví i pro letošek Pavel Vaněk, choreografii s tanečníky první scény Pavel Šmok a Kateřina Dedková, kostýmy si vezme na starosti Josef Jelínek. A režie? I letos se jí chopí neodmyslitelná dvojice operních produkcí v Šárce, obnovitelky tamní tradice Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)
Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

Připomeňme, že na počátku novodobé řady šáreckých operních představení byla v roce 2005 Smetanova Prodaná nevěsta s účastí kolem pěti tisíc diváků, na její další uvedení následujícího roku přišlo již sedm tisíc lidí. V letech 2007 a 2008 se hrála Dvořákova Rusalka s účastí dvanácti tisíc návštěvníků. Dvořákův Jakobín v roce 2009 přivedl čtrnáct tisíc diváků, Smetanova Libuše o rok později pak asi dvanáct tisíc zájemců. Smetanova Dalibora s Michalem Lehotským v titulní roli vidělo v roce 2011 asi 14 tisíc návštěvníků. Následující rok se hrála Smetanova Hubička, roku 2013 opět Prodaná nevěsta, v roce 2014 Dvořákova Čert a Káča se zhruba sedmnácti tisíci diváky a loni se do Šárky vrátila Dvořákova Rusalka, na kterou přišlo deset tisíc lidí.

Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)
Dvořákova Rusalka v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

Mohlo by vás zajímat


5
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
HanaS

Skvělý titul, škoda že se teď nehraje. V Šárce to bude nááádhera, už se nemůžu dočkat!

shimo

Predstaveni v Sarce maji vzdy zcela unikatni atmosferu. Ano, v prirodnim prostredi se ne vsechno vzdy zcela dokonale podari, ne vsechny hudebni nuance vyzni tak, jako v akustice uzavreneho divadla, ale priroda sama, napeti a v neposledni rade i mnozstvi divaku dodava temto ojedinelym prilezitostem zcela specificke kouzlo. O to vice ocekavam, kdy se v Sarce dockame predstaveni opery, ktera tam logicky patri – Janackovy Lisky Bystrousky; opery o prirode, odehravajici se v prirode a oslavujici prirodu.

uj.uj

Bystroušku i Tajemství mám moc ráda, ale úplně nejraději bych v Šárce viděla Fibichovu Šárku :-) Ale to nevím, kdy a zda vůbec se dočkáme…

Pametnik

A kdo bude v Šárce zpívat Bonifáce? Děkuji za informaci.