V prosincové premiéře se představí veristické opery Sedlák kavalír / Komedianti
V druhé polovině 19. století se v opeře začal projevovat vliv naturalismu a realismu, pro který vznikl později termín verismus. Označuje se tak nový typ italské opery, do jejíhož středu se dostává obyčejný člověk, často na okraji společnosti, potýkající se s existenciálními problémy. Verismus se snaží o vykreslení pravdivého obrazu společnosti, nikoliv idealizovaného, jako tomu bývalo v romantismu.
„Mascagniho a Leoncavallovy jednoaktové opery patří bezesporu k vrcholům operního verismu. Strhující děj a emocionální hudba dokonale umocňuje všechny nálady, vztahy i konflikty postav. Orchestr je plně obsazen, jak se na veristická díla sluší, a je navíc v Sedláku kavalírovi obohacen varhanami a bičem a v Komediantech zvony. Nezastupitelnou roli v obou dílech představuje operní sbor se samostatnými sborovými čísly. Leoncavallo navíc využívá i dětský sbor. Věřím, že nesmrtelné melodie i tentokrát zazní v celé kráse,“ uvedl autor hudebního nastudování a dirigent Petr Šumník.
„Zajímavostí je, že by ani jedna opera pravděpodobně nevznikla, kdyby milánský nakladatel Edoardo Sonzogno nevyhlásil soutěž o nejlepší jednoaktovou operu. Tu v roce 1888 vyhrál Pietro Mascagni a jeho Sedlák kavalír, o čtyři roky později v dalším ročníku soutěže zvítězil Ruggero Leoncavallo s Komedianty. Tehdy poměrně neznámí skladatelé se tak zapsali do operní historie. Vítězství v soutěži jim přineslo nebývalou slávu a také finanční jistotu,“ zmínila dramaturgyně inscenace Viktorie Vášová.
„Režírovat operu Sedlák kavalír bylo mým snem už od dob studia na pražské HAMU, oslovuje mě niterným příběhem i strhující hudbou. Komedianti pro mě jsou zase zásadním dílem operní i divadelní literatury a to především, kvůli zakódovanému uměleckému manifestu, který se v díle nachází. Umělci se zde obracejí přímo k divákům s apelem toho, jak chtějí být vnímáni a jaké místo ve společnosti chtějí zaujímat, což považuji za velmi aktuální. V obou dílech se zabývám spolu s inscenačním týmem hledáním pravdy. Obě díla však vyžadují kompletně jiný režijní přístup k této otázce,“ uvedla šéfka souboru opery a operety a režisérka Veronika Kos Loulová.
Pietro Mascagni napsal operu Sedlák kavalír v roce 1888. Zajímavostí je, že autor navštívil v roce 1925 Československo a dirigoval olomoucký orchestr při uvedení tohoto díla na zájezdě v Mostě. V příběhu, který je zasazen na Sicílii do období Velikonoc, se odehrává rodinné a milostné drama, které končí soubojem o sedláckou čest tragicky. Motivy křesťanství a největšího křesťanského svátku se propisují i do scénického provedení opery. „V Sedlákovi jsme se spolu se sólisty zaměřili na minimalisticky vedené herectví. Operní herci mají jen velmi omezený pohyb na jevišti a veškerou motivaci pro akci musí hledat v sobě a velmi hluboko. To myslím byla největší výzva,“ prozradila režisérka.
V inscenaci dostanou prostor sólisté a sbor souboru i řada hostů. „Na jeviště se vrátí bývalá členka a výrazná osobnost souboru Magda Málková, v alternaci se sólistkou Janáčkovy opery Jitkou Zerhauovou v roli matky Lucie. V hlavní roli Santuzzy se představí kromě členky souboru Radoslavy Müller i mladá sólistka Zuzana Jeřábková, kterou mohou diváci znát z role Sixta v inscenaci Titus. Stejnou roli nastuduje jako host i Eliška Gattringerová, která tak bude v Moravském divadle debutovat. Roli Alfia ztvární jihokorejský barytonista Minsoo Ahn, který se představí taktéž v roli Tonia v Komediantech,“ představila hosty Veronika Kos Loulová.
„Komedianti Ruggera Leoncavalla jsou tematicky bohatí. Většinou se u této opery vyzdvihuje téma lásky a žárlivosti, ale velmi zajímavým motivem v libretu je také otázka divadla na divadle a samotný život umělců. Komedianty lze chápat jako surreálný obraz života v divadle, kdy se do práce ponoříte natolik, že se stírá hranice mezi hrou a životem,“ sdělila dramaturgyně Viktorie Vášová. „V Komediantech jsme se zaměřili na řízený chaos na jevišti a improvizaci, v čemž se leckdo z účinkujících v počátcích cítil nekomfortně, ale postupem času jsme zjišťovali, jak velkým způsobem to posouvá jak celý náš tým, tak danou inscenaci. Nakonec samotní sólisté přicházeli s novými postřehy a nápady a debatovali o tom, co takový typ zkoušení přináší. Vzhledem k libretu a poselství díla pro nás bylo zásadní, aby šlo o autentickou výpověď o světě, který prožíváme my, kteří inscenace vytváříme, ať už jde o operní herce, inscenační tým, technické složky, výrobu, tanečníky nebo orchestr. Pohybujeme se na tenké hranici toho, co je hrané pro diváky, a toho, co je pro nás ‚komedianty‘ realitou,“ doplnila režisérka Veronika Kos Loulová.
Také obsazení Komediantů je složeno ze stálých členů a hostů. „V hlavní roli Cania se představí chilský tenorista León de la Guardia a v roli Beppeho kolumbijský tenor Luis Carlos Hernández Luque. Inscenaci nastudují také noví sólisté opery a operety Moravského divadla Olomouc Raman Hasymau a Daniel Kfelíř. Diváci se mohou nadále těšit i na stávající skvělé členy souboru, jakými jsou Barbora Perná, Helena Beránková, Jakub Rousek a Martin Štolba,“ dodala Kos Loulová. V opeře Komedianti dále vystoupí Dětský pěvecký sbor – BoDo centrum pod vedením Hany Vyroubalové a externí sbor. V obou operách bude účinkovat soubor baletu.
Autorem scény, která reflektuje v případě Sedláka kavalíra významný křesťanský svátek, během něhož se příběh odehrává, a v Komediantech zase hravou formou divadelní prostředí, navrhl Petr Vítek. O light design se postaral Jan Hugo Hejzlar. Výtvarníkem kostýmů je Vojtěch Hanyš. Choreografii vytvořil Martin Talaga. Asistentem dirigenta je Marek Madeja.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]