V rámci programu COVID kultura II zažádali podnikatelé o 752 milionů Kč, chystá se třetí kolo

Program COVID kultura III by mohl poskytnout formou dotací podnikatelům v kultuře až 1,5 miliardy korun. Novinářům to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Připravuje ho opět ministerstvo kultury ve spolupráci s ministerstvem průmyslu, měl by pomoci také podnikatelům v audiovizuálním průmyslu a pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné by se měla rozšířit na výtvarné umělce. Podle toho, jak se podaří peníze vyjednat, by se měl program spustit počátkem příštího roku.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Do konce letošního roku mohou lidé podnikající v kultuře žádat peníze v programu COVID kultura II. K dnešnímu dni v něm bylo podáno 5477 žádostí, z toho 4618 podaly OSVČ, které celkem žádají o 277 milionů korun, 859 žádostí podali podnikatelé, kteří celkem žádají o 475 milionů korun. Novinářům to dnes sdělila Štěpánka Filipová z MPO.

Z žádostí podaných OSVČ je schváleno přes polovinu, přesně 2591 žádostí na 155,5 milionu korun. Z celkového počtu žádostí podaných podnikajícími subjekty je schváleno 33 za 17,4 milionu korun, 277 jich je rozpracováno.

Program COVID kultura měl umožnit podnikatelům v kultuře žádat o peníze za zbytečně vynaložené náklady. Kritizovali ho ale zástupci firem z hudebního průmyslu a také filmoví distributoři a producenti za to, že mnozí z něj čerpat nemohou. Na tento první program vláda vyčlenila 900 milionů korun, žádostí ale i po prodloužení lhůty přišlo jen 326 v objemu 121,5 milionu korun. K dnešku je z něj schváleno 169 žádostí za 83 miliony korun.

Druhá výzva po kritice rozšířila okruh žadatelů a měla k dispozici přes 750 milionů korun. Ty se dle aktuálních čísel vyčerpaly, ministr kultury Lubomír Zaorálek ale již dříve uváděl, že má příslib možného navýšení této sumy. O dotaci mohou žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti mohou dostat jednorázově 60.000 korun. Firmám je možné hradit náklady až do deseti milionů korun.

Program COVID kultura III by měl mít podle Lagronové k dispozici jednu miliardu až 1,5 miliardy korun. Kromě toho, že by měl tentokrát pomoci také audiovizuálnímu průmyslu, je podle mluvčí důležité ho předefinovat. Dosud měl sanovat škody, které vznikly tím, že se nemohl uskutečnit plánovaný umělecký projekt, tedy nahrazoval zmařené výdaje. Protože ale v současné době se již kulturní projekty často ani neplánují, je třeba přesně určit, za jakých podmínek se peníze budou vyplácet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments