V Rudolfinu zpívala Raffaella Milanesi

Operní program z přelomu 18. a 19. století včera večer ve Dvořákově síni Rudolfina představila italská sopranistka Raffaella Milanesi. S hudebníky z českého barokního orchestru Collegium 1704, kteří ji doprovázeli, ho nazvala Mezi snem a realitou. Posluchače společně provedli repertoárem například od Josepha Haydna, Antonia Salieriho až po Vincenza Belliniho nebo Gaetana Donizettiho.Milanesi se představila v několika poutavých operních scénách, které zachycovaly své hrdinky ve snu, šílenství či smrti. Na závěr přednesla Donizettiho árii ze známé opery Lucie z Lammermooru, která je součástí slavné scény šílenství. V závěru pak sopranistka zopakovala část árie z Belliniho opery Náměsíčná (La sonnambula).

Rodačka z Říma Milanesi je od svého debutu v roce 1997 především interpretkou Mozartových rolí (Donna Anna, Susanna, Cherubino, Aminta), Händelových kantát i oratorií a s velkou oblibou zpívá i díla českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Na konci ledna se představila v roli Annia v premiéře Mozartovy opery La clemenza di Tito na scéně benátského divadla La Fenice.

S Collegiem 1704 italská pěvkyně poprvé v Česku vystoupila před třemi lety na festivalu Pražské jaro, v následujících letech pak na mnoha místech Evropy.

Pozornost ale včera nepoutala jen Milanesi, nýbrž i nezvykle nasvícené pódium a empora. Citlivá hra světel a stínů byla dílem uznávané mladé světelné designérky Pavly Beranové, kterou orchestr pro koncert angažoval. Za světelný design například získala cenu na festivalu Česká taneční platforma v roce 2011.

Cyklus Hvězdy barokní opery nabídne ještě koncert mezzosopranistky Vivici Genaux (18. března) a Velikonoční koncert, na němž 15. dubna zazní Bachovy Matoušovy pašije.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky