V Šárce dnes pod širým nebem zazní Mozartův Don Giovanni

V pražském přírodním divadle v Šárce se dnes popatnácté bude hrát opera pod širým nebem. Letošním představením bude Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Loni představení Prodaná nevěsta navštívilo přibližně 5000 lidí. Vstup je zdarma.
Antonín Dvořák: Jakobín – Přírodní divadlo v Šárce 2017 (foto Pavel Horník)

Jako Don Giovanni se představí barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta, který už dříve v Šárce ztvárnil roli Přemysla ve Smetanově Libuši nebo Vladislava v opeře Dalibor. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký. Scéna bude v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové.

Letos poprvé po 14 letech uvidí publikum jinou než českou operu. I když i Don Giovanni má právě s Prahou velmi mnoho společného. Mozart operu napsal v roce 1787 na objednávku pro pražskou hudební společnost a sám se účastnil zkoušek v tehdejším Nosticově, nyní Stavovském divadle. V opeře oslavil například českého skladatele Jana Křtitele Kuchaře, který s ním spolupracoval také jako korepetitor při zkouškách. Premiéra v říjnu 1787 měla u Pražanů obrovský úspěch.

Přírodní divadlo v Šárce vzniklo v roce 1913. Ve 20. letech minulého století z ekonomických důvodů zaniklo. Od obnovené tradice v roce 2005 tam diváci mohli vidět a slyšet například Dvě vdovy, Rusalku, Jakobína či Čerta a Káču. Náklady na přípravu a realizaci oper hradí městská část Praha 6, letos akci podpořilo také hlavní město Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat