V Šárce dnes pod širým nebem zazní Mozartův Don Giovanni

V pražském přírodním divadle v Šárce se dnes popatnácté bude hrát opera pod širým nebem. Letošním představením bude Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Loni představení Prodaná nevěsta navštívilo přibližně 5000 lidí. Vstup je zdarma.
Antonín Dvořák: Jakobín – Přírodní divadlo v Šárce 2017 (foto Pavel Horník)

Jako Don Giovanni se představí barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta, který už dříve v Šárce ztvárnil roli Přemysla ve Smetanově Libuši nebo Vladislava v opeře Dalibor. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký. Scéna bude v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové.

Letos poprvé po 14 letech uvidí publikum jinou než českou operu. I když i Don Giovanni má právě s Prahou velmi mnoho společného. Mozart operu napsal v roce 1787 na objednávku pro pražskou hudební společnost a sám se účastnil zkoušek v tehdejším Nosticově, nyní Stavovském divadle. V opeře oslavil například českého skladatele Jana Křtitele Kuchaře, který s ním spolupracoval také jako korepetitor při zkouškách. Premiéra v říjnu 1787 měla u Pražanů obrovský úspěch.

Přírodní divadlo v Šárce vzniklo v roce 1913. Ve 20. letech minulého století z ekonomických důvodů zaniklo. Od obnovené tradice v roce 2005 tam diváci mohli vidět a slyšet například Dvě vdovy, Rusalku, Jakobína či Čerta a Káču. Náklady na přípravu a realizaci oper hradí městská část Praha 6, letos akci podpořilo také hlavní město Prahy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na