V sobotu se po rekonstrukci otevře rodný byt Bedřicha Smetany

V bývalém zámeckém pivovaru v Litomyšli bude v sobotu po několikaměsíční celkové rekonstrukci znovu otevřen rodný byt Bedřicha Smetany. Vrátí se do původního historického stavu a dostane nové vybavení. Úpravy jsou dílem architekta Petra Všetečky, podoba bytu se výrazně změní.
Expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany (zdroj Rodný byt Bedřicha Smetany)
Expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany (zdroj Rodný byt Bedřicha Smetany)

Expozice bude mít dvě části, začne recepcí s malým obchodem. “Z ní se vchází do takzvané zlaté místnosti, kde si návštěvník může sednout a zaposlouchat se do autorského multimediálního díla ze skladeb Bedřicha Smetany a na třech stěnách se budou promítat s tím spojené animace. Další část je historická s kolébkou a postelemi, kde si návštěvník může pustit vyprávění sedmiletého Smetany namluvené malým chlapcem, co se stalo a co ho čeká v životě,” řekl dnes novinářům starosta Litomyšle Daniel Brýdl (Generace 89). Součástí rekonstrukce byla také výměna inženýrských sítí nebo podlah, dodávka audiovizuální techniky, obnova historického nábytku a výmalba kleneb.

Nově je v v expozici i toaleta a kuchyňka. Především se ale obnovila propojení se samotným pivovarem, která byla dosud zazděná. Také vstup se vrací na místo, kde byl původně, tedy k průchodu do pivovaru. Dříve se vcházelo nepříliš důstojným vstupem z nádvoří zámku.

Rodný byt bude veřejnosti poprvé přístupný v neděli 9. června 2024, zájemci se ale musejí registrovat na stránkách Rodný byt Bedřicha Smetany. Od úterý 11. června už bude expozice otevřená bez objednání.

Náklady na rekonstrukci dosáhnou více než 24 milionů korun. Litomyšl na ně získala asi 17 milionů korun z evropské dotace.

Smetanův rodný byt byl poprvé veřejnosti přechodně zpřístupněn v roce 1912, celý byl otevřen v roce 1949. Po rekonstrukci bude současná expozice šestá v pořadí.

Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli 2. března 1824. Jeho rodná světnice se veřejnosti otevřela o 100 let později. Skladatelova rodina byla poměrně zámožná. Otec František se vyučil sládkem a pronajímal si a provozoval pivovary včetně toho litomyšlského.

Bedřich byl synem třetí manželky Františka Smetany, Barbory Lynkové. Oba rodiče měli trochu hudební nadání. Už jako malý chlapec tak Bedřich Smetana hrál na housle a klavír. V roce 1830 poprvé veřejně v Litomyšli vystoupil se hrou na housle. O rok později se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde otec získal výhodný nájem pivovaru hraběte Černína.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments