V soutěži Pražského jara uspěli Korejci Kim Ju-pin a Kim Sang-jun

Vítězi 67. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara se stali Korejci Kim Ju-pin v oboru flétna a Kim Sang-jun v oboru klarinet. Do soutěžního klání se letos přihlásilo rekordních 412 kandidátů z celého světa. Loni to bylo celkem 295 účastníků. Výsledky oznámili dnes při slavnostním předání cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Sedmnáctiletý talent z Jižní Koreje Kim Ju-pin okouzlil podle mluvčího festivalu Pavla Trojana ve finále svým bezchybným a hudebně temperamentním provedením Koncertu d moll pro flétnu, smyčce a basso continuo Carla Philippa Emanuela Bacha. Jeho o deset let starší krajan Kim Sang-jun mimo jiné provedl Sonátu pro klarinet a klavír f moll Johannese Brahmse.

Tříkolová soutěž byla zahájena 7. května. V druhém kole byla povinná skladba napsaná na objednávku Pražského jara: pro flétnu Transflautato od Sylvie Bodorové a pro klarinetisty ClarinoPré od Aleše Pavlorka. V obou případech se jednalo o skladby s klavírem.

Na druhém místě v oboru flétna se umístil další zástupce z Jižní Koreje Čo Song-hjon a Hélene Boulegová z Francie, třetí skončila její krajanka Joséphine Olech. V oboru klarinet získala druhou cenu Anna Paulová z pražské Akademie múzických umění a třetí byl Franck Russo z Francie.

Nositelé prvních cen se tradičně představují na následujícím ročníku festivalu Pražské jaro. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly. V roce 2016 se bude soutěžit v oborech klavír a trubka. „Soutěž je odpovědí na otázky, co dělá Pražské jaro pro mladou generaci hudebníků,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

Předsedou poroty pro obor flétna byl Dán András Adorján, pro klarinet Jiří Hlaváč. Vítězem loňského ročníku v oboru hoboj se stal Johaness Grosso z Francie, který se představí na letošním festivalu Pražské jaro. V oboru fagot přiřkla porota vítězství Janu Hudečkovi z pražské Akademie múzických umění.Letošní 70. ročník festivalu Pražské jaro zahájil 12. května 2015 provedením Smetanovy Mé vlasti Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem. Festival nabídne více než čtyřicítku koncertů.

Foto Pražské Jaro / Ivan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky