Jurij Těmirkanov: Šostakovič byl výjimečný

Jako na výjimečného člověka vzpomíná šéfdirigent Petrohradské filharmonie Jurij Těmirkanov na skladatele Dmitrije Šostakoviče. Ten je s Petrohradskou, dříve Leningradskou, filharmonií spojován díky přátelství a úzké spolupráci s legendárním dirigentem Jevgenijem Mravinským, jenž orchestr vedl padesát let. Na festivalu Pražské jaro o víkendu uvede Petrohradská filharmonie tři Šostakovičova díla.

 „Měl jsem to štěstí poznat se s Šostakovičem osobně. Byl to poslední svatý člověk v Rusku a také jediný člověk ve dvacátém století, který odpovídal na úplně všechny dopisy, které dostal,“ uvedl Těmirkanov na dnešním setkání s novináři v Praze. Těmirkanov, který je v čele Petrohradské filharmonie šestadvacet let, připomněl, že vzhledem k zážitkům ze stalinistického Ruska se Šostakovič až do konce života bál sovětské moci. Šostakovič zemřel 9. srpna 1975.

Petrohradská filharmonie, někdy označovaná i jako Šostakovičova, ve světové premiéře uvedla celkem osm z 15 skladatelových symfonií. Na nedělním koncertu v pražském Obecním domě zazní i Symfonie č. 5 d moll, která měla premiéru v roce 1937. Šostakovič ji komponoval ve složité době. Poté, co Stalin odmítl jeho operu Lady Macbeth Mcenského újezdu a v deníku Pravda vyšel útočný článek s názvem Chaos místo hudby, šlo skladateli doslova o život. Pod vlivem těchto tíživých okolností doznal jeho kompoziční styl jistých proměn. Jeho Pátá symfonie je psána podle tradičního, klasického schématu.

Ještě předtím na sobotním koncertu v podání Petrohradské symfonie zazní proslulá Symfonie č. 7 C dur Leningradská, která odpovídá tématu Pražského jara, kterým je sedm desetiletí od skončení druhé světové války.

Petrohradská filharmonie na Pražském jaru naposledy vystoupila v roce 2012, kdy spolu se svým šéfdirigentem Těmirkanovem doprovodila německou houslistku Julii Fischerovou. „Praha je nejen krásné město, ale vždy byla centrem hudby. Proto mám před vystoupením trochu obavy,“ řekl Těmirkanov.

V metropoli se Petrohradská filharmonie představí v době vrcholícího hokejového mistrovství světa. Teoreticky je možné, že závěrečné boje ruského mužstva budou kolidovat s termíny dvou koncertů orchestru, jehož historie sahá až do roku 1882. „Členové orchestru o mně dobře vědí, že se o sport nezajímám, takže se budou chovat řádně,“ řekl dnes v Praze s úsměvem Těmirkanov.

Foto Ivan Malý 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky