Adam Plachetka představí své mladší kolegy

Mají talent, vzdělání, soutěžní úspěchy, za sebou první zahraniční zkušenosti. Co mladí hudební profesionálové na počátku kariéry ještě potřebují? Hlavně příležitost. A tu nabídne několika z nich letošní Pražské jaro.

Člen umělecké rady festivalu, pěvec Adam Plachetka přišel s nápadem představit v jednom koncertu čtyři své mladší kolegy. Posluchači v Rudolfinu budou mít 23. května možnost poslechnout si spektrum hlasů od sopránu po Plachetkův basbaryton. Sólisty v Mozartových a italských belcantových áriích doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Tomáše Braunera.

Kdo si tedy bude moci připsat do profesního životopisu účast na prestižním domácím festivalu? Bude to sopranistka Michaela Kušteková z Bratislavy, kde momentálně studuje na VŠMU. V roce 2011 zvítězila v Mezinárodní pěvecké soutěži Ferrucia Tagliaviniho v rakouském Deutschlandsbergu a před dvěma lety v Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Zpívala v operních divadlech v Banské Bystrici, na Maltě a v Lyonu. Mezzosopranistka Simona Mrázová je dosud studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity. Vystupuje v Národním divadle moravskoslezském, ve Státním divadle Košice, ve Slezském divadle v Opavě a jako stipendistka se chystá na wagnerovský festival do Bayreuthu.Tenorista Petr Nekoranec studuje na pardubické konzervatoři a spolupracuje s italským pedagogem Antonio Carangelem. V roce 2012 na sebe upozornil řadou soutěžních úspěchů: byl absolutním vítězem a laureátem devátého ročníku Pěvecké soutěže Olomouc, získal první cenu na soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, o rok později druhou cenu v kategorii Junior téže soutěže a konečně cenu festivalu Pražské jaro. Nekoranec v roce 2013 ztvárnil roli Lindora v Rossiniho Italce v Alžíru na scéně divadla v Turíně a účastní se projektů Operního studia při Bavorské státní opeře v Mnichově. Absolvent JAMU, barytonista Roman Hoza nasbíral první zahraniční zkušenosti na Salcburském festivalu v programu pro mladé zpěváky. Hostuje v brněnském Národním divadle a ve Slezském divadle Opava. Spolu s Michaelou Kuštekovou s úspěchem účinkoval v Rusalce uváděné ve francouzském Lyonu. Od ledna 2015 je Roman Hoza členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. V několika číslech vystoupí i Adam Plachetka. Stálý sólista Vídeňské státní opery hostuje na dalších prestižních operních scénách – Covent Garden v Londýně, Opéra de Nice, Bavorská opera v Mnichově, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně nebo Teatro alla Scala v Miláně. Letos debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku. Ještě než se rozlétl do světa, mohli jsme jej vidět v Národním divadle v Praze jako Dona Giovanniho, Figara nebo Guglielma. Spolupracoval s vynikajícími dirigenty jako Daniel Barenboim, Ivor Bolton, Bruno Campanella, John Fiore, Valery Gergiev, Daniel Harding, Riccardo Muti, John Nelson. Když mu to nabitý program dovolí, věnuje se i učení v rámci mistrovských kurzů. Jaké rady má pro své kolegy? „Doporučil bych jim, aby se řídili především vlastní hlavou a oboru se věnovali naplno,“ uvažuje Plachetka. „Ještě o kus důležitější je neusnout na vavřínech, když se daří. Zpěvák nikdy není tak dobrý, jak mu okolí říká, nebo jak si sám myslí. Vždycky to jde líp.

Koncert má podtitul Pocta Jarmile Novotné a kromě poslání představit mladé pěvce chce tímto také připomenout osobnost české sopranistky, která působila na světových scénách, zejména v Metropolitní opeře v New Yorku. Partnerem koncertu je Zámek Liteň, organizace, která o odkaz Novotné pečuje a s Adamem Plachetkou intenzivně spolupracuje.

Pražské jaro 2015
Adam Plachetka uvádí mladé pěvce
Pocta Jarmile Novotné
Michaela Kušteková (soprán)
Simona Mrázová (mezzosoprán)
Petr Nekoranec (tenor)
Roman Hoza (baryton)
Adam Plachetka (basbaryton)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Dirigent: Tomáš Brauner
23. května 2015 Dvořákova síň – Rudolfinum

program:
árie a ansámbly z oper:
Wolfgang Amadeus Mozart:
– Così fan tutte
– Idomeneo
– Don Giovanni
Domenico Cimarosa: Il matrimonio segreto
Gaetano Donizetti:
– Dcera pluku
– Don Pasquale
– Nápoj lásky
Gioacchino Rossini:
– Tancredi
– Lazebník sevillský
Vincenzo Bellini: I puritani

www.festival.cz

Foto Ilona Sochorová, PJ, Jadran Šetlík, Markéta Dunajová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat