Václave Kasíku, odejdi! Žádá Česká filharmonie

Umělecká rada České filharmonie vyzvala ředitele orchestru Václava Kasíka k rezignaci. Nesouhlasí s postupem ministra kultury Václava Riedlbaucha při jeho jmenování. Kasíka k odchodu z ČF vyzvali i členové orchestru. Ten ale odstoupit nehodlá.


Dopis Václavu Kasíkovi:

Vážený pane řediteli, vážený pane Kasíku,
dovolte nám prosím několik slov k současné situaci v České filharmonii. Nechceme rozebírat všechny události, provázející náš orchestr v posledních třech týdnech. Omezíme se na konstatování, že všechny okolnosti odvolání našeho předchozího ředitele V. Darjanina i celý postup Ministerstva kultury vedoucí k Vašemu jmenování ředitelem ČF byl mimořádně nestandardní a pro nás nepřijatelný. Neberte prosím náš postoj osobně, Vás vnímáme pouze jako nástroj MK, které jedná s ČF bezohledně a z pozice síly. Jsme přesvědčeni, že ze spolupráce, která má být budována na těchto základech, nemůže vzejít nic pozitivního. Jak jistě víte, orchestr se s celým jednáním MK nehodlá smířit. Velmi Vás prosíme o pochopení.
Vážený pane Kasíku, nesmírně bychom si vážili toho, kdybyste vzhledem ke všem daným okolnostem své další setrvání ve funkci ředitele ČF velmi uvážil. Nyní je chvíle, kdybychom mohli ve vzájemné úctě tuto situaci ještě důstojně vyřešit, aniž bychom si navzájem ublížili.
S nadějí ve Vaše porozumění
Umělecká rada České filharmonie

Kasík se k dopisu nechtěl vyjádřit s tím, že jeho autorům již odpověděl. “Moje odpověď je určena Umělecké radě ČF, nikoli veřejnosti,” řekl Kasík.
Mluvčí ČF uvedla, že v odpovědi filharmonii Kasík napsal, že odstoupit nehodlá a ani nebude bránit snahám o výběrové řízení. Jeho vypsání však podporovat nebude.
Proti jmenování Kasíka bez výběrového řízení a odvolání Darjanina ve čtvrtek protestovali hudebníci ČF na schodech pražského Rudolfina. Pod taktovkou hobojisty Vojtěcha Jouzy zahráli tři ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Na závěr improvizovaného vystoupení Ivan Pazour z Unie orchestrálních hudebníků přítomným desítkám posluchačů vysvětlil důvod happeningu. “Protestujeme proti zneužívání moci ministrem Riedlbauchem, čistkám v kultuře a jmenování ředitelů bez výběrového řízení”.

zdroj: ČTK

Mohlo by vás zajímat


7
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan II

Je po volbách a vše zařízeno (ministr odstranil potenciální nepřátele). Teď ve víru povolebního vyjednávání nikdo nevzpomene na dosazeného šéfa ČF. Proto je třeba, aby zaměstnanci nenechali vše spát a trvali na vypsání řádného VŘ.

Anonymous

A nebylo by rozumnější, kdyby se šmidlící starali o to, co mají, tedy úroveň vlastního hraní? Proč tyto problémy nejsou ve FOK, SOČR, PKF…? Proč se ČF propadla na samotný konec 20 světových orchestrů, ne-li za něj?

vlad

tuttist

Lidi vzpamatujte se, jdete na barikady! To si prece siroka verejnost nemuze nechat libit! To jsou pomery jak u Berlusconiho! Ministr s maslem na hlave odvola jednoho a dosadi druheho (reditele). Tady jde o stav demokracie.
A mimochodem, ke kvalite CF: Ze je orchestr c. 1 v CR, s tim nic nenadelate, tak to je. (a tecka)
Jestlize nepatri mezi 1. 10 svetovych orchestru (jak Sv. Vaclav vzdy vypravel), tak za to muzou ti agenti, co CF strkaji do stare skatulky s etiketou "levny orchestr z vychodu". Nebojte se, oni vymrou…

Anonymous

Anonymní vlade (30. května v 10:40):

Co když šmydlíkům například není jedno, jak hospodařil ministr, když byl ještě ředitelem? Jde o peníze i z Vašich daní… A důvodů je víc.

oldsoft

Anonymous

I když se píše, že ČF se propadla "až" na 20.místo pomyslného žebříčku světových orchestrů, co by za to dala Sparta, kdyby byla "alespoň" na 20. místě žebříčku světových fotbalových klubů! A při tom rozdíl v ocenění práce hudebníků a fotbalistů si asi jen tak někdo nedovede představit :-) Není reprezentant, jako reprezentant:-)

Anonymous

Ad vlad: Nebyla bych si tak jistá, že ve FOK, SOČR a PKF nejsou žádné problémy. Ono se také třeba o všem veřejně nemluví. Za druhé, pokud vím, žádný z těchto orchestrů v žebříčku, o kterém mluvíte, nefiguruje. PKF by asi ani nemohla, kritici zařadili jen velké symfonické orchestry, pokud vím. ČF klesla na 20. místo. To he fakt. Zkuste si, milí čtenáři, projít diskusi, která k žebříčku vznikla. Některé otázky a podněty k ní stojí za přečtení. Mimochodem, my můžeme řešit, proč je ČF dvacátá, Britové se zase ptali, proč je tam pouze jeden britský orchestr, a "Vídeňáci" a… Číst vice »

Anonymous

Pardon, Budapest Festival Orchestra.
D. Šnejdarová