Václave Kasíku, odejdi! Žádá Česká filharmonie

Umělecká rada České filharmonie vyzvala ředitele orchestru Václava Kasíka k rezignaci. Nesouhlasí s postupem ministra kultury Václava Riedlbaucha při jeho jmenování. Kasíka k odchodu z ČF vyzvali i členové orchestru. Ten ale odstoupit nehodlá.


Dopis Václavu Kasíkovi:

Vážený pane řediteli, vážený pane Kasíku,
dovolte nám prosím několik slov k současné situaci v České filharmonii. Nechceme rozebírat všechny události, provázející náš orchestr v posledních třech týdnech. Omezíme se na konstatování, že všechny okolnosti odvolání našeho předchozího ředitele V. Darjanina i celý postup Ministerstva kultury vedoucí k Vašemu jmenování ředitelem ČF byl mimořádně nestandardní a pro nás nepřijatelný. Neberte prosím náš postoj osobně, Vás vnímáme pouze jako nástroj MK, které jedná s ČF bezohledně a z pozice síly. Jsme přesvědčeni, že ze spolupráce, která má být budována na těchto základech, nemůže vzejít nic pozitivního. Jak jistě víte, orchestr se s celým jednáním MK nehodlá smířit. Velmi Vás prosíme o pochopení.
Vážený pane Kasíku, nesmírně bychom si vážili toho, kdybyste vzhledem ke všem daným okolnostem své další setrvání ve funkci ředitele ČF velmi uvážil. Nyní je chvíle, kdybychom mohli ve vzájemné úctě tuto situaci ještě důstojně vyřešit, aniž bychom si navzájem ublížili.
S nadějí ve Vaše porozumění
Umělecká rada České filharmonie

Kasík se k dopisu nechtěl vyjádřit s tím, že jeho autorům již odpověděl. „Moje odpověď je určena Umělecké radě ČF, nikoli veřejnosti,“ řekl Kasík.
Mluvčí ČF uvedla, že v odpovědi filharmonii Kasík napsal, že odstoupit nehodlá a ani nebude bránit snahám o výběrové řízení. Jeho vypsání však podporovat nebude.
Proti jmenování Kasíka bez výběrového řízení a odvolání Darjanina ve čtvrtek protestovali hudebníci ČF na schodech pražského Rudolfina. Pod taktovkou hobojisty Vojtěcha Jouzy zahráli tři ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Na závěr improvizovaného vystoupení Ivan Pazour z Unie orchestrálních hudebníků přítomným desítkám posluchačů vysvětlil důvod happeningu. „Protestujeme proti zneužívání moci ministrem Riedlbauchem, čistkám v kultuře a jmenování ředitelů bez výběrového řízení“.

zdroj: ČTK

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments