Vánoční a sváteční koncerty Slovenské filharmonie

Svátky a hudba k sobě neodmyslitelně patří. Svědčí o tom i bohatá nabídka koncertů Slovenské filharmonie v prosinci. V Koncertní síni a Malém sále Slovenské filharmonie se koná řada slavnostních akcí, které vrcholí vánočními, silvestrovskými a novoročními koncerty.

Schola Minor (zdroj Schola Minor)
Schola Minor (zdroj Schola Minor)

Na začátek měsíce jsou naplánovány dvě symfonické dvojice koncertů. Ve čtvrtek a v pátek 1. a 2. prosince 2022 vystoupí Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Thomas Lang) pod taktovkou stálého hosta sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólisty večera budou čínská klavírní virtuoska Zhang Zuo „Zee Zee“ a tři vynikající pěvečtí sólisté – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý. Úvodní skladbou večerů bude Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude Symfonie č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixe Mendelssohna Bartholdyho se Slovenským filharmonickým sborem. Lobgesang (Chvalozpěv) vznikl na objednávku města Lipska u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku Johannesem Gutenbergem. Sborové a sólové party jsou zasazeny do biblických textů s protestantským zpěvem Nun danket alle Gott. Koncerty začínají v 19:00 hodin.

O týden později vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina naposledy v tomto kalendářním roce. Sólistou večerů bude španělský violoncellista Pablo Ferrández, kterého někteří označují za nového violoncellového génia. Ve Slovenské filharmonii bude debutovat provedením Hebrejské rapsodie pro violoncello a orchestr Schelomo Ernesta Blocha. Program koncertu doplní Danzas fantásticas sevilského Joaquina Turiny a výběr z baletních suit Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Koncerty začínají v 19:00 hodin.

V neděli 4. prosince 2022 se ve Slovenské filharmonii uskuteční první adventní koncert, který zahajuje cyklus Stará hudba a na kterém vystoupí vokální soubor Schola Minor s uměleckou vedoucí Sylvií Urdovou a členy Hildou Gulyás, Evou Šuškovou, Tomášem Šelcem, Márií Páleníkovou a Júlií Urdovou. V Malém sále Slovenské filharmonie zazní Středověké písně z 8. až 15. století a dvě díla současného skladatele Jevgenije Iršaje, inspirovaná středověkým básníkem Angelusem Silesitusem. Koncert začne v 19:00 hodin.

O týden později, v neděli 11. prosince, vás Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem zve na adventní koncert. Na koncertě zazní Concerti grossi od Arcangella Corelliho a Martina Petríka. Program doplní Serenáda Es dur op. 6 Josefa Suka. Koncert začíná v 16:00 hodin.

Na letošní Vánoce se naladíte na tradičních vánočních koncertech Slovenské filharmonie a Bratislavského chlapeckého sboru (sbormistři Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) se sopranistkou Janou Juríčkovou. Za dirigentským pultem bude stát slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho nastudování zazní vánoční hudební prskavky, mezi kterými nebude chybět Tichá noc, svatá noc Franze Xavera Grubera. Koncerty se uskuteční v neděli, pondělí, úterý a středu 18., 19., 20. a 21. prosince 2022. Vzhledem k velkému zájmu o večerní koncerty, které jsou již vyprodané, byla přidána veřejná generálka v neděli od 10:00 hodin.

Slavnostní atmosféra v Koncertní síni vyvrcholí silvestrovskými koncerty 30. a 31. prosince a Novoročním koncertem 2. ledna 2023. Zabezpečí ji výběr z děl britských a amerických skladatelů – Leonarda Bernsteina, George Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera. Sólisty večerů budou vynikající klavírista Ladislav Fančovič, tenorista Martin Gyimesi a sopranistka Martina Masaryková. Slovenskou filharmonii bude řídit český dirigent Robert Jindra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments