Vánoční program Janáčkovy filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje 18. prosnce 2018 na vánočním konceru v Domě kultury města Ostravy dvě mše. Kromě České mše vánoční Jakuba Jana Ryby i valašskou skladbu Čuj, Miko, čuj! barokního skladatele Josefa Schreiera. 
Dům kultury města Ostravy (zdroj archiv OP)

Barokní pastorální mše vychází z valašského lidového prostředí a patří k nejvýznamnějším dílům kantorské hudby na Moravě v 18. století. „Missa Pastoralis in C boemica také uváděná jako mše Čuj, Miko, čuj! je v podstatě sledem pastorel, drobných scének s pastýřskými náměty,“ uvedla mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Dodala, že mše je plná radosti z narození Páně. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka. „Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera lze považovat za předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše Jakuba Jana Ryby Hej mistře,“ dodala.

Pěveckých partů se na vánočním koncertu zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Alžběta Vomáčková (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor), Zdeněk Plech (bas) a sbor Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat