Vánoční program Janáčkovy filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje 18. prosnce 2018 na vánočním konceru v Domě kultury města Ostravy dvě mše. Kromě České mše vánoční Jakuba Jana Ryby i valašskou skladbu Čuj, Miko, čuj! barokního skladatele Josefa Schreiera. 
Dům kultury města Ostravy (zdroj archiv OP)

Barokní pastorální mše vychází z valašského lidového prostředí a patří k nejvýznamnějším dílům kantorské hudby na Moravě v 18. století. “Missa Pastoralis in C boemica také uváděná jako mše Čuj, Miko, čuj! je v podstatě sledem pastorel, drobných scének s pastýřskými náměty,” uvedla mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Dodala, že mše je plná radosti z narození Páně. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka. “Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera lze považovat za předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše Jakuba Jana Ryby Hej mistře,” dodala.

Pěveckých partů se na vánočním koncertu zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Alžběta Vomáčková (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor), Zdeněk Plech (bas) a sbor Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na