Varhaník z Notre-Dame dnes vystoupí na Pražském hradě

V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě dnes začíná 11. ročník mezinárodního festivalu Svatovítské varhanní večery. Na úvodním koncertu se představí titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame Philippe Lefebvre. Další koncerty se uskuteční 12., 19. a 26. července a 2. srpna, vždy od 19:00 hodin.

Philippe Lefebvre (zdroj Grandes Orgues de Chartres)
Philippe Lefebvre (zdroj Grandes Orgues de Chartres)

Jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy Philippe Lefebvre vedle repertoáru složeného z děl věhlasných francouzských autorů nabídne posluchačům i své improvizační umění. Zazní díla Louise Marchanda, Césara Francka, Louise Vierneho, Clauda Debussyho a Marcela Duprého.

Lefebvre se věnuje hře na varhany od svých patnácti let. V roce 1985 se stal titulárním varhaníkem katedrály Notre Dame v Paříži. V letech 1980 až 2003 byl ředitelem Národní konzervatoře v Lille, přičemž tuto nejstarší hudební, divadelní a taneční školu ve Francii významně rozšířil. Mezi lety 2003 a 2014 působil jako profesor improvizace na pařížské Národní konzervatoři. Lefebvre koncertuje po celém světě, vede četné mistrovské kurzy a je také vyhledávaným interpretem pro hudební nahrávky. V současné době je prezidentem mezinárodní varhanní soutěže v katedrále v Chartres a prezidentem společnosti Orgue en France.

Na dalších koncertech festivalu vystoupí legenda české varhanické školy Jan Hora, který provede díla světově proslulých i méně známých autorů z různých období. Ve zbývajících třech koncertech se představí zástupci mladší generace varhaníků: Tomáš Pindór, Aleš Nosek a Pavel Svoboda. Pindór navíc uvede vlastní kompoziční umění a vystoupení Svobody doprovodí trumpetista Jiří Houdek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments