Varhanní festival Zdeňka Pololáníka je ve východočeském kraji unikát

Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka je ve východočeském kraji unikát. Páteř programu tvoří sólové recitály varhanní hudby, které se odehrávají především v chrámu sv. Jakuba Většího na koncertních varhanách (Vladimír Grygar, 2004). Posluchači si však mohou vyslechnout i programy zaměřené na komorní hudbu, která zní v ostatních chrámových prostorách v České Třebové a v jejím okolí. Každým rokem na festivalu vystoupí alespoň jeden zahraniční interpret, aby svým uměním obohatil českotřebovské posluchače, ale i publikum přicházející ze vzdálenějších míst. Od založení festivalu se za varhanami vystřídali interpreti z Německa, Itálie, Francie, Anglie, USA, Chorvatska, Slovenska a pochopitelně i přední čeští varhaníci.
Varhany v Řetové (zdroj MVFZP 2019)

Letošní 15. ročník festivalu nese podtitul „Ebenovský rok“. Připomíná si totiž devadesát let od narození skladatele Petra Ebena, a proto patří jeho hudbě v dramaturgii festivalu lví podíl.

První koncert byl spojený s žehnáním nově opravených historických varhan v obci Řetová. Jedná se o cenný památkově chráněný nástroj od varhanáře Jiřího Španěla. Nástroj představil varhaník a organolog Václav Uhlíř. Na druhém koncertě, který proběhl 29. 9., se snoubil umělecký přednes s varhanní hudbou v podání špičkových interpretů Marka Ebena (recitace) a Tomáše Thona (varhany).

Marek Eben a Tomáš Thon – Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka 2019 (zdroj MVFZP)

Jedním z nejvýznamnějších interpretů letošního festivalu je maďarský varhaník Balázs Szabó, kterého uslyšíme na jaře v Obecním domě v Praze. Na koncertě v tuto sobotu od 19:00 představí maďarský virtuos díla J. S. Bacha, Z. Pololáníka, P. Ebena a Maxe Regera. Varhanní recitál proběhne v kostele sv. Jakuba v České Třebové.

Na dalších koncertech uslyšíme 12. října kombinaci varhan a vokální hudby v podání dívčího ensemblu In campo aperto, gregoriánského souboru Schola cantus gregoriani, jež řídí Jan Lorenc, za doprovodu varhaníka Františka Nováka. Na závěrečném koncertě 19. 10. zazní neotřelá kombinace varhan a bicích v podání mladých, ale umělecky vyzrálých interpretů Marie Zahrádkové a Miroslava Vytisky.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na