Varhanní Vysočina přivítá amerického varhaníka Nathana Laubeho

Třetí ročník festivalu Varhanní Vysočina představí opět zajímavé nástroje Kraje Vysočina. S podtitulem „Inspirace od mistrů“ se dotkne 300. výročí Jana Blažeje Santiniho, výročí Bedřicha Antonína Wiedermanna nebo soudobého skladatele Luboše Sluky.
Nathan Laube (foto Joseph Routon)
Nathan Laube (foto Joseph Routon)

Cílem festivalu Varhanní Vysočina je představit zajímavé varhany a místa Kraje Vysočina. Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, kteří pocházejí z Vysočiny. „Letošní ročník představí jednoho z nejlepších varhaníků současnosti Nathana Laubeho, který zároveň v rámci festivalu povede mistrovské varhanní kurzy pro studenty konzervatoří a vysokých uměleckých škol,“ říká ředitel festivalu Alfred Habermann.

Zahajovací koncert festivalu, který nese název Pocta mistrům, se uskuteční 17. září v 17:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši. V rámci koncertu zazní mimo jiné skladby dvou českých autorů Bedřicha Antonína Wiedermanna a Luboše Sluky, u kterých si v letošním roce připomínáme výročí jejich narození. Společně s varhaníkem Josefem Popelkou vystoupí sólistka Národního divadla v Praze Yukiko Kinjo.

Do nikam – koncert k poctě Hanuše Bartoně bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě 24. září od 16:00 hodin. Texty z poémy Jany Štroblové přednese herečka Radka Fidlerová, na varhany zazní hudba Hanuše Bartoně v podání Alfreda Habermanna.

300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho připomene koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Restaurované varhany z dílny Dalibora Michka ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jakoba Frobergera nebo Johanna Caspara Ferdinanda Fischera představí přední česká varhanice Michaela Káčerková.

Kromě koncertů se v letošním roce v kostele sv. Mikuláše v Humpolci uskuteční také mistrovské kurzy s Nathanem Laubem pro studenty varhanní hry. Ty se budou konat ve dnech 5.–7. října. Závěrem kurzů se představí studenti na společném koncertě 7. října do 16:00 hodin v humpoleckém kostele sv. Mikuláše.

Závěrečný koncert festivalu bude patřit americkému varhannímu virtuózovi Nathanu Laubemu. Svůj program složený z děl Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Batholdyho nebo Petra Ebena představí 8. října v 16:00 hodin v kostele sv. Martina v Třebíči.

Benefiční koncert festivalu se uskuteční v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Na programu bude Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou Marka Šedivého se představí Jihočeská filharmonie a spojené sbory Pěvecké sdružení Campanula Jihlava a pěvecký sbor Differo. Sólových partů se ujmou zahraniční hosté i přední čeští umělci – Frédérique Friess, Michaela Zajmi, Josef Moravec a Jiří Přibyl. Výtěžek tohoto koncertu poputuje na opravu varhan do Vysokých Studnic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments