Varhany v Chrámu sv. Víta doplní skleněné prvky

Autorem podoby nových varhan pro Chrám sv. Víta na Pražském hradě je designér Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Sklo se také pro konečnou podobu nástroje použije.
Peter Olah (zdroj Insidecor)

Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany. Když skála v zimě zamrzne, mezi pomyslnými píšťalami se vytvoří krystalické tvary. “To nás oslovilo, řekli jsme si, že nechceme do katedrály přinést samostatný designový artefakt, ale chceme pro katedrálu vytvořit z křišťálu šperk,” řekl dnes Olah novinářům. Skleněná část varhan bude vznikat v české sklárně.

Podle vizualizace nástroje, kterou Olah představil, jsou varhany na kruchtě v chrámu umístěny tak, aby z pohledu zdola nezakrývaly barevnou vitrážovou rozetu. Tuto podmínku si při spolupráci kladli památkáři.

Olah uvedl, že snahou designérského týmu bylo doplněním skleněných prvků vyzdvihnout rytmus píšťal a potlačit samotný nástroj, tedy varhanní skříň. Sklo bude jednoduchých tvarů, vychází z tvarů samotných píšťal, které by se jeho prostřednictvím měly jen mírně rozzářit. Skleněné prvky podle Olaha nebudou světelnými efekty soupeřit s rozetovým oknem.

Vedle originálního designu je unikátní také přívod vzduchu. Umístění varhan neumožňuje standardní přívod vzduchu spodem, nové technické řešení vyvíjí autor varhan Gerhard Grenzing a bude poprvé použito u našich varhan, řekl organolog a manažer projekt Štěpán Svoboda.

Varhany, které mají ve 21. století dokončit stavbu katedrály, vznikají proto, aby zaplnily zvukem celý chrám. Současné varhany jsou podle odborníků dobře slyšet v křížové lodi, ale v hlavní lodi hlasitost dramaticky klesá. Cena za nový nástroj má být přibližně 80 milionů korun včetně prací, které se musejí pro instalaci tisíců píšťal udělat.

Dnes organizátoři uvedli, že částka bude oproti původním předpokladům vyšší i proto, že nástroj bude muset být obohacen o některé rejstříky. Ve veřejné sbírce se vybralo 66 milionů korun, sbírka bude ještě pokračovat. Organizátoři uvažují o vypsání soutěže na skladbu, která by měla zaznít při prvním veřejném hraní nástroje.

Organolog Svoboda řekl, že po dokončení všech součástí nástroje a vyzkoušení jeho zvuku budou varhany převezeny v roce 2020 do katedrály, aby v pozdním jaru poprvé zahrály v chrámu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat