Zatím nehotové svatovítské varhany zahrály českou hymnu

Ve španělské dílně, kde vznikají nové varhany pro Chrám sv. Víta, jsou vyrobeny už tři čtvrtiny píšťal. I v této omezené sestavě mohou hrát a v dílně na ně na výročí české státnosti zahráli českou a slovenskou hymnu. Záznam prvního zvuku nového nástroje uslyší účastníci benefičního koncertu, který se v katedrále uskuteční v sobotu 17. listopadu 2018.
Design svatovítských varhan, ŠKODA Design, Peter Olah (foto Amic)

Poté, co budou dokončeny všechny části nástroje, začne ozvučování a sestavování do výsledné podoby, což by se mělo stát příští rok v létě. Až bude zvuk varhan kompletně vyzkoušen, budou rozmontovány a převezeny do Čech. Podle dřívějších informací by první rejstříky nových varhan měly v pražské katedrále zaznít v říjnu 2019 a v prosinci by celá stavba měla být dokončena a ozvučena. Která skladba zazní v Praze jako první, zatím zřejmé není.

Varhany vznikají proto, aby zaplnily zvukem celou katedrálu. Současné varhany jsou podle odborníků dobře slyšet v křížové lodi, ale v hlavní lodi hlasitost dramaticky klesá. Proto mají nové stát v čele katedrály na kruchtě. Budou stát před vitrážovou rozetou, současně s výrobou varhan se proto také jedná s památkáři, kteří musejí umístění varhan povolit.

Varhany mají stát podle dřívějších informací asi 80 milionů korun. Nadační fond Svatovítské varhany vyhlásil veřejnou sbírku, v ní se k dnešnímu dni shromáždilo 66 milionů korun, tedy 88 procent potřebné částky. Do sbírky se zapojilo celkem přes 10.000 dárců, lidé přispívali i prostřednictvím DMS. Naprostá většina finančních příspěvků je nad 1000 korun, průměrná výše je 1500 korun.

Loni se stala podle organizátorů sbírky populárním dárkem k Vánocům adoptovaná píšťala, lidé si je takto pořizovali i ke svatbě. Adoptivních dárců je asi 2500, z 90 procent jde o jednotlivce. Kromě peněz se ve sbírce shromažďují i příběhy dárců. Jedna z dárkyň se rozhodla adoptovat píšťalu tak, aby na ní byla připomínka památky 294 zavražděných vlastenců v době heydrichiády, příbuzných a spolupracovníků členů odbojových skupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Mladá žena z Brna zase za adoptovanou píšťalu dala 10.000 korun, které před šesti lety utržila za své ostříhané vlasy a od té doby je měla v trezoru schované na smysluplnou věc, uvádějí organizátoři sbírky.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na