Zatím nehotové svatovítské varhany zahrály českou hymnu

Ve španělské dílně, kde vznikají nové varhany pro Chrám sv. Víta, jsou vyrobeny už tři čtvrtiny píšťal. I v této omezené sestavě mohou hrát a v dílně na ně na výročí české státnosti zahráli českou a slovenskou hymnu. Záznam prvního zvuku nového nástroje uslyší účastníci benefičního koncertu, který se v katedrále uskuteční v sobotu 17. listopadu 2018.
Design svatovítských varhan, ŠKODA Design, Peter Olah (foto Amic)

Poté, co budou dokončeny všechny části nástroje, začne ozvučování a sestavování do výsledné podoby, což by se mělo stát příští rok v létě. Až bude zvuk varhan kompletně vyzkoušen, budou rozmontovány a převezeny do Čech. Podle dřívějších informací by první rejstříky nových varhan měly v pražské katedrále zaznít v říjnu 2019 a v prosinci by celá stavba měla být dokončena a ozvučena. Která skladba zazní v Praze jako první, zatím zřejmé není.

Varhany vznikají proto, aby zaplnily zvukem celou katedrálu. Současné varhany jsou podle odborníků dobře slyšet v křížové lodi, ale v hlavní lodi hlasitost dramaticky klesá. Proto mají nové stát v čele katedrály na kruchtě. Budou stát před vitrážovou rozetou, současně s výrobou varhan se proto také jedná s památkáři, kteří musejí umístění varhan povolit.

Varhany mají stát podle dřívějších informací asi 80 milionů korun. Nadační fond Svatovítské varhany vyhlásil veřejnou sbírku, v ní se k dnešnímu dni shromáždilo 66 milionů korun, tedy 88 procent potřebné částky. Do sbírky se zapojilo celkem přes 10.000 dárců, lidé přispívali i prostřednictvím DMS. Naprostá většina finančních příspěvků je nad 1000 korun, průměrná výše je 1500 korun.

Loni se stala podle organizátorů sbírky populárním dárkem k Vánocům adoptovaná píšťala, lidé si je takto pořizovali i ke svatbě. Adoptivních dárců je asi 2500, z 90 procent jde o jednotlivce. Kromě peněz se ve sbírce shromažďují i příběhy dárců. Jedna z dárkyň se rozhodla adoptovat píšťalu tak, aby na ní byla připomínka památky 294 zavražděných vlastenců v době heydrichiády, příbuzných a spolupracovníků členů odbojových skupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Mladá žena z Brna zase za adoptovanou píšťalu dala 10.000 korun, které před šesti lety utržila za své ostříhané vlasy a od té doby je měla v trezoru schované na smysluplnou věc, uvádějí organizátoři sbírky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat