Varhany v Cítově budou zachráněny

V Cítově na Mělnicku, v kostele sv. Linharta, pokračuje oprava varhan z 19. století. Jde o první část jejich záchrany. Kvůli špatnému technickému stavu nástroje hrozí, že na něj nebude možné hrát. Na kompletní opravu bude třeba přes jeden milion korun. Původně měla být druhá část opravy udělána najednou, nyní Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově uvažuje i o postupné generální opravě. Řekl to dnes ředitel sdružení Bohuslav Šámal.
Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově (foto Jiří Jaroch a Ivo Horňák)

Varhany z roku 1877 jsou nyní rozebrané, napadl je červotoč, proto byl nedávno pomocí plynu červotoč zahuben, a to nejen ve varhanách, ale v celém kostele včetně vybavení.

Teď pokračuje čištění varhan. Jak dlouho budou rozebrané, zatím není jasné. „Nemáme přesný plán, protože při té rozborce se vždycky najde něco nového, co je třeba opravit nebo co se hodí opravit, když už to máme otevřené,“ uvedl Šámal.

Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově (foto Jiří Jaroch a Ivo Horňák)

Ve čtvrtek večer se v kostele sv. Linharta koná koncert hráče na zobcovou flétnu a dirigenta Jakuba Kydlíčka. Vstupné je dobrovolné, výtěžek poslouží právě na rekonstrukci varhan. Sdružení plánuje i další koncerty, například kvůli koronaviru odložený koncert varhaníka Pavla Hrubeše.

Památkově chráněný kostel sv. Linharta byl původně postaven v románském slohu, v 18. století pak přestavěn ve stylu barokním. Zdejší varhany postavené podle návrhu Karla Eisenhuta patří k jedněm z nejkvalitnějších raně romantických nástrojů nejen v regionu, ale v Čechách vůbec, uvedlo sdružení na obnovu varhan.

Mohlo by vás zajímat