Varvara poprvé v Praze. Poslední vítězka prestižní curyšské soutěže Gézy Andy vystoupí s FOKem

Ve dnech 11. a 12. listopadu se poprvé s FOK představí vynikající klavíristka Varvara (*1983), rodačka z Moskvy, ale toho času žijící v Hamburku.

Varvara
Varvara

Vybrat vhodného klavíristu je někdy těžké; těch vynikajících je neskutečné množství a stále jich přibývá. A to nemluvíme o těch dobrých, jejichž zástup je nekonečný. Občas se však sejdou okolnosti, řekněme až znamení, jež ukážou na konkrétního umělce. Varvaru, tehdy ještě Nepomnyashchayu (dnes si umělecké jméno krátí na Varvara), bylo vhodné vést v patrnosti od jejího úspěchu na soutěži. Byla tehdy v roce 2011 třetí, přičemž první místo nebylo uděleno. Že na klavírním poli roste zajímavý talent, potvrdil rok následující, ve kterém Varvara vyhrála věhlasnou soutěž Gézy Andy v Curychu. (Mimochodem, soutěž se koná každé tři roky a jejím prvním vítězem v roce 1979 byl skvělý francouzský klavírista Georges Pludermacher, který v rámci komorních řad FOK vystoupil v roce 1990 a 1994 – odkaz na web soutěže zde ). Na YouTube jsou ke zhlédnutí Varvařiny výkony na této soutěži, kdy hrála Chopinovu Baladu č. 4 f moll, op. 52, Mozartovu Sonátu č. 8 a moll, KV 310, a Schumannovu Kreislerianu.

A zní Beethovenův Třetí klavírní koncert. Je na nich vidět mladá klavíristka, strhujícím způsobem ponořená do hudby. Neokázalá, přesto virtuózní.

Varvara
Varvara

Další pobídnutí k angažmá Varvary přišlo letos v lednu, kdy Pražští symfonici absolvovali turné po Španělsku a Pyrenejský poloostrov hlásil, že se tam pohybuje uchvacující klavírní talent jménem Varvara. A bylo rozhodnuto! Navíc šlo o výběr interpreta pro Čajkovského majstrštyk, slavný Klavírní koncert b moll. Nezbývá než doufat, že i pražské publikum přijme Varvařino umění s povděkem.

Doplňme ještě, že koncerty diriguje Petr Altrichter a i zbytek programu bude ruský: na úvod předehra k Musorgského historické opeře Chovanština, po přestávce pak Prokofjevova monumentální Pátá symfonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat