Vážná hudba, ale i pop, lidovky a jazz. Hledá se pianista roku

Profesionální i amatérští hráči se mohou do 15. ledna příštího roku hlásit o účast v soutěži Pianista roku. Neveřejná výběrová část se uskuteční 22. ledna, kdy porota vybere 15 soutěžících, kteří následně změří svůj talent v pěti veřejných kolech v pražském New York Café. Finále se bude konat 3. dubna v Sukově síni pražského Rudolfina.klavír - ilustrační fotoPorota zasedne ve stejném složení jako v předchozích letech. Jejími členy jsou klavírista, skladatel, aranžér a producent Petr Malásek, koncertní klavíristka a pedagožka Jitka Fowler Fraňková a výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby Rostislav Čapek. Hlasovat budou i lidé na internetu.

Soutěžit se bude v rozmanitých hudebních žánrech, hrát se bude vážná hudba, ale i pop, lidovky, jazz; také se bude improvizovat. „Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmout publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc… říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor. Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj. Všichni mají můj obdiv a držím jim palce,“ uvedl Petr Malásek.

Soutěž Pianista roku má kořeny v Maďarsku, kde se první ročník soutěže konal v kavárně New York Café v Budapešti v roce 2012 v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, ředitel hotelu Boscolo Prague tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností Petrof.

Soutěžící si opět zahrají na klavír Petrof P 210 Pasat, ve finále se mohou těšit na mistrovský klavír Ant. Petrof AP 275, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. Hlavní cenou je výhra 30.000 korun a zajištění veřejných vystoupení.